Banka Avukatlığı Nedir

0
30

Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra mesleğini icra etmek, avukatlık yapmak isteyen öğrenciler mesleki hayatına Hakim- Savcılık sınavlarını tercih ederken bir çoğunluk da Bankalarda, Özel kamu ve kurum kuruluşlarında aylık maaş ile çalışmayı tercih ediyor. Bir kısım hukuk mezunu da Müfettiş, Uzmanlık sınavları ile uzman hukukçu, unvanlarında kamu kurum ve kuruluşlarında belli bir süre tecrübe ve çevre edinme düşüncesi ile kurum avukatlığını seçiyor.

Hukuk fakültelerinin sayı ve yıllık alım kontenjanlarının artması bu bölümden mezunların iş bulma olasılıklarını daha aza indirgiyor. Mezun olduktan sonra kendi bürosunu açamayacak olan veya riske atmayıp aylık düzenli maaş ile mesleğini icra etmek isteyen kişiler banka avukatlığını tercih ediyor.

Bankacılık sektörünün dünya üzerinde giderek büyümesi bu alanda ki açıkları da beraberinde getiriyor. Hukuksal alanda bu problem kurum avukatlığı aracılığı ile gideriliyor. Bankaların tahsili gecikmiş alacaklarının en büyük çoğunluğunu kendi kredi kartları oluşturur. Vatandaşımızın hali hazırda kart kullanımını öğrenememiş olması bu sektörün devamlılığının mevcudiyetini kurar. Bu yüzden kurum (banka) avukatlığı yeni mezunlar arasında, tercih edilebilirliği yüksek seçenekler arasında yer almaktadır.

Banka Avukatı Görevleri

Banka avukatının görevi, kısa vadeli müşteri sıkıntısı ile karşı karşıya gelmesi nedeniyle bankaya olan kredi ödemelerini geciktirmiş ancak iyi niyet ile geciken borçlarını ödeme taraftarı olan esnafın bu talebini yerine getirmek amacı esas alınarak ilgili birimler üzerinde verilen vekalet ile uzlaşılmış yol kullanıp, borçluların borçlarını hukuki yoldan tahsil etmek. Sözleşmeli olarak, hukuki takibe intikal etmiş dosyaların takibini yapmak. Danışmanlık ve bilgi alımıdır. Taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkları çözüm odaklı sonuç vermek. Rehin ipotekleri ve ipotek tesisini yürütmek ve takibini yapmaktır. İpotek ve sair her türlü teminat alınması, teminatın hazırlanması ve paraya çevrilmene ile ilişkin işlemler.

Paylaş
Önceki İçerikBanka Araç Satışı
Sonraki İçerikBanka Çek Kırdırma
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

CEVAP VER