Banka Kiralık Kasa

0
59

Kiralık kasa bankaların güvencesinde olan ve yıllık olarak kiralama sistemi ile kıymetli eşyaların ve evrakların konduğu bir sistemdir. Banka kiralık kasa sistemi bütün bankalarda vardır. Özel güvenlikli odalarda bulunan ve farklı ebada sahip olan kasalar bankalardan belli ücret karşılığında kiralanır. Kasanın fiyatı bankaya ve kasanın büyüklük oranına göre değişiklik gösterir. Ücretler ilk ödemede müşteriden yılık aidatı ve depozito bedeli ile birlikte alınıyor.

Kiralık Kasa Güvenli Midir?

Banka kiralık kasa sistemi sadece bankalarda olduğu için ve bankaların güvencesinde olduğundan tamamen güvenlidir. Özel vekaletname olmadıktan sonra kiralayanın dışında kimse kasaya müdahale edemez. İçerisinde ne olduğu bilinmediği için sigorta kapsamına girmez. Ancak içine bulunan değerli eşyalar hırsızlık, yangın, deprem ve olabilecek birçok risklere karşı bankanın güvencesi altında olduğundan çok güvenli sistem diyebiliriz. Kasaya erişim bazı banka şubelerinde mesai saatleri içerisinde gerçekleşirken bazı bankalarda ise özel güvenlik sistemi ile 7/24 ulaşma olabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kiralık kasaya sahip olan müşterinin vefatı halinde üçüncü bir kişi elinde vekaleti bulunsa dahi kasaya ulaşamaz. Sadece veraset ilamı çıkarıldıktan sonra varisi olan kişi veraset ilamı ile kasaya ulaşabilir. Bu durumda banka kiralık kasa sistemi değerli evrak ve eşyalar için en güvenli sistemdir denebilir.

Kiralık Kasa Zaman Aşımında Ne Olur?

Banka kiralık kasa sisteminde 10 yıllık bir zaman aşımı söz konusudur. 10 yıl gibi bir süre eğer kiralık kasa ile hiçbir işlem yapılmadığı taktirde kasanın içinde bulunanlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılır ve bu süreçten sonra kasada bulunan eşyalara kasayı kiralayanın dahi geri istemesi söz konusu olamaz.

Banka Kiralık Kasa İşlemleri Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir  Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Olur

Kasa kiralamak isteyen kişilerin bankada mevcut bir hesabı varsa kasa kiralama işlemi daha kolaydır. Bankada hesap olmasa bile kimlik ve 1 adet vesikalık resim ile hemen bir mevduat hesabı açtırıp, kasa kiralama formu doldurmak yeterli olacak. Banka müşterisine 2 adet kasa anahtarı teslim ederek işlem tamamlanmış olacak diyebiliriz.

Paylaş
Önceki İçerikBanka Ev Kredileri
Sonraki İçerikATM Para Kabul Etmiyor
Abdurrahman Sanarcagil
Ekonomi dalında master yapmış uluslararası dergilerde 20'den fazla makalesi yayınlanmış bir ekonomistim.

CEVAP VER