Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı

0
721

Çoğu insanın eline çeşitli yerlerden yırtık paralar geçer. Bu durum oldukça yaygındır. Özellikle bakkal veya market tarzı yerlerden elimize geçen bu paralar zaman zaman problemlere yol açar. Hasarlı paralar bankaya veya ATM’lere para yatırırken sorun oluşturabilir. Peki bu yırtık paraları değiştirebilir miyiz?

Yırtık paraları değiştirmek aslında oldukça kolaydır. Çünkü TCMB bu konu hakkında Türk Parasını ve İtibarını Koruma mevzuatı ile vatandaşın yardımına koşuyor. Bahsedilen mevzuat hasar görmüş, yırtılmış ve hatta bir kısmı eksik olan tüm paraları kapsıyor. Bu noktada yüksek rakamlı kağıt paralar kurtulmuş oluyor. Bu uygulama, ülkemizdeki hasarlı paralar için yenilik niteliğindedir. Böylece vatandaşlar hasar görmüş paraların hepsinden kurtulmuş olacak.

İlginizi Çekebilir  Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

Türk Parasını ve İtibarını Koruma mevzuatının bir diğer hedefi ise ülkemizi ileriye götürmektir. Bir ülkenin parası, bir nevi ülkeyi temsil eder. Ne kadar düzgün ve temiz ise, ülkenin de o kadar gelişmiş olduğu hakkında bilgi verir.

Bankalar Hangi Paraları Kabul Eder?

Bu konu paranızın hasarına bağlıdır. Eğer paranızdaki hasar yüzde ellinin altında ise bankalar bu parayı kabul etmektedir. Paranızda yüzde ellinin üzerinde bir yırtılma veya yıpranma var ise, paranızı değiştirmeniz pekte mümkün değildir. Fakat görevlilerin paranın yıpranma sebebi ile ilgili sorduğu sorulara makul cevaplar verdiğiniz takdirde paranızın değiştirilme olasılığı vardır. Bankaya gittiğinizde size bu konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir?

İlginizi Çekebilir  Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Geçersiz Olur?

Bunun için bankaya gidip paranızı banka görevlisine teslim etmeniz gerekir. Bu teslim etme işlemi yalnızca Ziraat Bankası ve Merkez Bankası tarafından yapılmaktadır. Ayrıca bankalar para değiştirme işlemini belirli günlerde yapmaktadır. Buna dikkat edilmesi gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise paranızın üzerindeki seri numarasının okunabilir olmasıdır. Aksi takdirde bankalar parayı kabul etmemektedir.

CEVAP VER