Bireysel Emeklilik Sistemi

0
30

Bireysel emeklilik yani kısaca BES bireylerin çalıştıkları dönemde ki yaşam standartlarını emekli olduktan sonra da devam ettirebilmeleri için düzenli birikim yapmalarını devlet desteği ile sağlayan hem tasarruf hem yatırım sistemi denebilir. Bireysel emeklilik sisteminde 18 yaşını doldurmuş ve fiil ehliyet sahibi yani kendi aleyhine ve lehine olan işlemleri ayırt edebilen ve ergin olan herkes yararlanabilir.

Neden Bireysel Emeklilik

Hiç bir Sosyal Güvenlik Kurumundan geliri olmayan şahıslar BES e zamanında ödeme yaparak emeklilik yaşı geldiğinde kendilerine, yaşamlarını idame ettirebilmeleri için bir gelir sahibi olurlar. Ayrıca Sadece Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli maaşı artık günümüz koşullarında yetersiz kaldığından ikinci bir emekli maaş geliri insanların daha rahat yaşamalarını ve yaşam standartlarını yukarıya çekme olanağı sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenli Midir?

Bireysel emeklilik sistemi, Emeklilik Şirketlerini Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlendiği için son derece güvenli ve sağlamdır. Şirketlerin günlük çalışmaları ve denetlemesini ise EGM yani Emeklilik Gözetim Merkezi tarafında elektronik ortamdan izlenir. BES dahil olan bireylerin hesapları Şirketlerin bünyesinde değil Takas bank nezdinde saklanır. Emeklilik şirketinin iflası gibi durumlarda sisteme dahil olan kişiler etkilenmeyeceği gibi Takas bank ta bulunan veriler diğer bir şirkete devir edilir ve sistemde kalmaya devam edilir.

Fon varlığı hiç bir şekilde rehin edilemez, üçüncü şahıslar tarafından haciz edilemez, Portföy ile ilgili işlemler dışında teminat gösterilemez ve iflas işlemlerinde dahil edilemez. Fon ve portföy yöneticilerinin çalışma faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yılda en az bir kez denetime tabi tutulur. Bireysel emeklilik Sistemine otomatik giriş sistemi 01.01.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olup 45 yaşın altında çalışan herkesin prime esas kazancının % 3 kesilerek % 25 Devlet katkısı ile birlikte zorunlu olarak BES e dahil olunmaktadır.

CEVAP VER