Borsa Endeks Nasıl Oynanır

0
68

Borsa Endeks Nedir ?

Endeksler, borsada işlem gören şirketleri çeşitli ölçütlere göre kategorize ederek yeni bir veri setinin oluşturulmasıdır. Örneğin, Borsa İstanbul’da işlem gören 568 şirket arasında kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketler gruplandırılmış ve verilerinden “XKMYA” adlı indeks oluşturulmuştur. Bu endeksler, piyasa düzenleyicilerine ve oyunculara değerlendirme ve ölçme konusunda yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

En popüler endeks, 568 şirket arasında “Ulusal-100 Endeksi” nde listelenen ilk 100 şirket tarafından oluşturulan endeksdir. 100 şirket periyodik olarak değişiyor. Borsa hakkında duyurduğumuz haberlerde genellikle Ulusal 100 Endeks verilerini kullanırız. Yani, borsa, Ulusal 100 Endeksi olarak yükselen haberlerinde düşmüş ya da yükselişte. Aynı anlamda Ulusal 50 ve Ulusal 30 Endeksleri de mevcuttur. Şirketlerin sektörlerine ve fabrikalarına göre sınıflandırılan 52 endeks bulunmaktadır. Bist 100 endeksi aşağıdaki grafikte günlük, aylık ve yıllık olarak görüntülenebilir.


Hisse Senedi Nedir ?

Hisse senetleri, sahip oldukları sermayenin payını belgelemek amacıyla hissedarlar tarafından verilen pazarlık araçlarıdır.

Örneğin, şirketin bir değerden aldığı 100 hisseden 3’ünü alırsanız, şirketin yüzde 3’ü ortak olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca, yönetim kurulu, şirketin payının paylaşımı ve hissedar hakları gibi haklar ve sorumluluklar getirmektedir.

bakınız : cepten borsa nasıl oynanır
Hangi şirketler hisse çıkarabilir ?

Bununla birlikte, bir şirket hisse çıkarması için SPK’dan izin almalıdır. Ayın herhangi bir döneminde, her sermaye şirketinin hisse çıkarmasına yetkisi yoktur. Hisse ihraç yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar:

– Anonim şirketler

– Sınırlı ortaklık şirketleri sermaye payına bölünmüştür.

– Özel kanunla kurulan kurumlar (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Devlet Ekonomisi İşletmesi, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar)


Şirketler neden hisse senedi çıkarır ?

Bu problem maddi olarak çok uzun ve teknik cevaplar var … Ama kısaca, şirketlerin kurumsallaşması ve şeffaflığı için önemli bir adım. Aynı zamanda şirketler, hisselerini pazara götürerek en temel geliri sağlamayı hedefliyorlar. Yatırımcıların hisselerini satın alırken ödediği paralar şirketler için bir gelir anlamına gelir.


Yatırımcılar Neden hisse senedi satın alıyor ?

Yatırımcılar, gelecekte büyüyeceğini düşündükleri şirketler ile paylaşılacak hisse senetleri alır. Başka bir deyişle, hisse senedi yatırımcısının bir şirketteki payı şirketin kârlı ve büyüyeceği anlamına gelir. Bu nedenle büyüyen şirketlerin hisse senetleri için talep artmaktadır. Bununla birlikte, artan talebe rağmen hisse sayısı değişmediği için fiyat artmaktadır.


Stoklara nasıl yatırım yaparsınız ?

Borsa yatırım yapmak için herhangi bir bankadan bir yatırım hesabı açabilir veya ara kurumlarla çalışabilirsiniz. Bu varlıklardan herhangi birini seçtikten ve yatırımlarınızı bu hesaplara aktardıktan sonra, borsada işlem gören şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

Borsaya kote şirketin hisseleri çok satılır. Piyasa koşullarında meydana gelen anlık fiyatlardan, yatırım yapmak istediğiniz şirketlerin paylarından istediğiniz kadar çok lot satın alabilir veya satabilirsiniz.

Yatırım yaparken hangi şirketlerin yatırım yapacağına karar verirken çalışmakta olduğunuz finansal kurumlardan danışmanlık almak mümkündür . Ayrıca, aylık dergiler, günlük gazeteler gibi çeşitli etkinliklerle paylaşılan yatırım tavsiyesi olmayan görüşlerden de yararlanabilirsiniz. Ve internet. Borsada işlem yapmayı unutmayın bilgi ve tecrübe gerektirir.

Türk ve dünya ekonomik gündeminde kendinizi güncel tutmanız gerekiyor. Hisse senetlerine yatırım yaparken belirli bir strateji doğrultusunda sabırla ve güvenle hareket etmeniz de fayda sağlayacaktır.


İlginizi Çekebilir  Borsada Short Nasıl Yapılır

CEVAP VER