Borsa Grafik Nasıl Okunur

0
85

Finansal piyasalarda grafik analizleri 2 çeşittir. İlki temel analizler, ikincisi ise teknik analizler. Temel analiz piyasa takibi yorumuyla gerçekleşir. Teknik analizler ise matematiksel kavramları içeren grafiklerin incelenip yorumlanmasıdır. Grafiksel matematiksel ifadelerin daha kolay anlaşılması için hazırlanmıştır. Teknik analizler için grafik okuma becerisi oldukça önemlidir. Her ne kadar karışık görünse de biraz vaktinizi ayırıp öğrendiğinizde grafik okumak oldukça basittir.

bakınız : cepten borsa nasıl oynanır

Grafikler alacağınız pozisyon ile ilgili kararınızı analiz etmeniz için size yardım edecek en iyi göstergedir. Yine grafikler sayesinde destek-direnç noktalarını inceleyebilir, alım-satım sinyalleri alabilmek için araçları kullanabilirsiniz. Bu sayede tüm borsa piyasasını kısa sürede inceleyip kesin sonuçlar veren al-sat işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Grafikler genelde 3 gruba ayrılır. Bu gruplar;

1.Mum Grafiği:

Borsada en çok bu grafik türü kullanılır. Bunun sebebi en fazla bilgi veren ve en çok ayrıntıyı içerek grafik türü olmasıdır. Verdiği bilgiler ise parite yönü, açılış – kapanış fiyatı, en yüksek – en düşük fiyatı olmak üzere 5 adettir. Bu grafikte her bir mum gövdesi belli bir zaman aralığını temsil eder. Kullanıcının seçeceği zaman aralıklı bu grafik türünü Japonlar keşfetmiştir. Ayrıca bu grafik türü piyasadaki arz – talep hakkında da bilgi verir.

2.Bar Grafiği:

Mum grafiklerinin basitleştirilmiş halidir. Görüntüsü daha basitleştirilmiş olsa da mum grafiğine göre okunması daha zordur. Yine verdiği bilgiler ise parite yönü, açılış – kapanış fiyatı, en yüksek – en düşük fiyatı olmak üzere 5 adettir. Bu grafiğin sağındaki çizgi partinin kapanış fiyatını, solundaki çizgi ise açılış fiyatını verir. Bu çubuğun alt noktası en düşük değeri, üst noktası ise en yüksek değeri kullanıcıya sunar.

3.Çizgi Grafiği:

En temel grafik çeşididir. Hayatın birçok alanında karşılaşabileceğiniz bir grafik türü olan çizgi grafiklerini okumak her ne kadar basit olsa da verdikleri tek bilginin fiyat bilgisi olması onu en popüler grafik türü yapmaktan alıkoymuştur. Genelde kapanış fiyatı üzerinden çizilen bu grafik eğer gelişmiş bir sistemde yazılırsa açılış ve taban – tavan fiyatlarını da içerebilir.


İlginizi Çekebilir  Borsa Nasıl Para Kazanılır

CEVAP VER