Borsa Nasıl Gidiyor

0
59

Borsa nedir? Ne işe yarar?

Borsa kısaca halka arz edilmiş şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı yerdir. Alım satım, arasındaki fiyat farkından kazanç edilir. Borsa da işlem yapabilmek için Banka da açtıracağınız yatırım hesaplarınızı kullanabileceğiniz gibi Aracı kurumlarda açtıracağınız yatırım hesaplarını kullanabilirsiniz.

bakınız : borsa grafikleri nasıl yorumlanır

Peki, kazanç elde etmek için Borsa nasıl takip edilmeli?

Önceleri Borsada yatırım yapmak ve piyasayı takip etmek için Borsa salonlarına gitmek gerekmek yatırım kararı alınca ise bankaya giderek alım satım işlemini gerçekleştirmek gerekmekteydi. İnternetin hayatımıza girmesiyle beraber Borsada yatırım yapmak da daha kolay bir hal aldı. Siz yine de eski yöntemi uygun görüyor interneti kullanmak istemiyor iseniz Borsa salonlarına gidip oradan piyasa takibi yapabilir alım satım emirlerinizi verebilirsiniz.

İnternetten birçok takip yöntemi bulunmakta. Aracı kurum ve Bankaların online internet uygulamalı olduğu gibi mobil uygulamalı ile de nerede olursanız olun istediğiniz zaman yatırım takibi yapabilir Borsanın faaliyette olduğu saatlerde alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka aracılığı ile borsa nasıl ilerler?

Borsayı Banka aracılığı ile takip etmek istediğinizde seçilmiş olduğunuz Bankada bir yatırım hesabı açtırmanız gerekmektedir. Banka seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de komisyon oranıdır. Komisyon oranı ; Bankanın sizin yapmış olduğunuz alım – satım işlemlerinden aldığı komisyondur. Ve Bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Seçiminizi yaptıktan ve Banka ile yatırım sözleşmesi imzaladıktan sonra online Bankacılık işlemleri ya da cep telefonunuzun mobil uygulaması ile Borsa takibi yapabilir alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

bakınız : cepten borsa nasıl oynanır

İlginizi Çekebilir  Borsa Nedir Nasıl Para Kazanılır

Aracı Kurum ile ;

Borsa takibi ve alım satım yapmanın bir diğer yolu da aracı kurumlardır. Aracı kurumlar ile takip ve alım satım yapmak için de tıpkı Bankalarda olduğu gibi sözleşme yapmak gerekmektedir. Bundan sonra aracı kurum size Broker yani borsa uzmanı tahsis edecektir. Takibi ve alım satımı Broker’ı arayarak telefon aracılığı ile yapabileceğiniz gibi yine aracı kurum online internet sitelerini ya da mobil uygulanmasını kullanarak cep telefonundan yapabilirsiniz. Henüz alım satım yapmak niyetiniz yoksa sadece takip etmeyi düşünüyorsanız aracı kurumların online sitelerine ücretsiz üyelik yapılarak da takip etmek mümkündür.


Paylaş
Önceki İçerikBorsa Nasıl İncelenir
Sonraki İçerikBorsa Nasıl Başlanır
Ayşecan Korkmaz
İstanbul Ticaret Üniversitesi doktora öğrencisiyim. Güncel konularda kendi fikirlerimi sunarak paylaşımda bulunuyorum.

CEVAP VER