Borsa Nasıl Ortaya Çıktı

0
49
Garanti Bankası Bireysel Kredi Hesaplama

Borsanın Ortaya Çıkışı

Borsa tanım olarak kendine ait standartları ve kuralları olan, arz ve talepler doğrultusunda belirlenen fiyatların, bazı mal ve varlıkların alım ve satım işlemleri ile belirlendiği bir piyasa olarak bilinmektedir. Ancak bu yapının bu hale gelmesi çok uzun zamanlar almıştır. İlk olarak borsanı başlaması panayır ve pazarlara dayandırılmaktadır. Bu yerlerde bazı ürünler satılırken ya da takas sistemi çalışırken, zamanla kıymetli ürünlerin ve malların alım satımı başlamıştır. Bu sistem zamanla genişlemiş ve aracı da işin içine girince borsa sistemi genişlemiş ve senet alım satımları da meydana gelmiştir.


İlk borsanın kurulması

Belçika’nın Anvers şehrinde ilk borsa 1487 yılında kurulmuştur. Avrupa’da zamanla gelişen borsa sistemi daha sonra 16. yüzyıla gelindiğinde Amsterdam’da daha fazla göz önünde olmuştur. İlk borsa alım satımları eşyalar ile sağlanmış daha sonra senetlerin alım satımı ile gelişmiştir. Gelişmeye devam eden borsa yapısı daha sonra Fransa’da devam etmiş ve iyice gelişmeye ve genişlemeye başlayan bu sistem İngiltere’nin Londra şehrinde 1801 yılında kurulan Londra Menkul Kıymetler Borsası çalışmaya başlamış ancak resmi anlamda 1875 yılı kabul edilmektedir. Çok büyük para ve işlerin döndüğü bu hizmet bir süreden sonra kontrol altına alınması için 1945 yılında denetleme için konsey kurulmuştur. Konsey üyeleri 36 kişiden oluşup yılda bir değişmesi ön görüldü. Bu şekilde kurulan menkul kıymetler borsası Kanada ve New York şehirlerinde de kurulmuş ve 1934 yılından beri denetlenmektedir.


Türkiye’de borsanın gelişimi

1864 yılında Osmanlı zamanında borsa işlerini yapan dernekler kurulmuş ve ilk temelleri atılmıştır. İstanbul Bankası’nın kurulması da bu sistemin gelişmesine katkı da bulunmuş ve ilk borsa temelleri sayesinde atılmıştır. 1866’da Dersaadet Tahvilat Borsası adında İstanbul’da kurulmuş ve faaliyetleri devam etmiş 1906 da ismi değişerek Esham ve Tahvilat Borsası olmuştur. Osmanlı döneminde borsa bu şekilde hizmet verip bulunmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise ilk defa 1929 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kurulmuş zaman içinde adı ve yeri değiştirildikten sonra en son 2013 yılında İMKB, Borsa İstanbul adını almış ve BİST olarak hala hizmet vermektedir.


Paylaş
Önceki İçerikBorsa Nasıl Oynanır Taktikler
Sonraki İçerikBorsa Nasıl Okunur
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

CEVAP VER