Borsa Nasıl Oynanır

2
355

Borsa ülkemizde kısa sürede hızlı paralar kazanmak isteyen insanların en büyük kaynağı durumundaki yatırım aracıdır. Ancak yapacağınız işlemleri bilmediğiniz takdirde size çok büyük zararlar verebilir ve paranızı kaybetmenizi sağlayabilir. Borsaya girmeden önce borsa nasıl oynanır bilmeniz ve demo hesaplarla kendinizi test etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle borsa sektöründe birçok hisse senedi işlem görüyor ve sizler bu hisse senetleri üzerinden işlem yapıyorsunuz. Ancak hangisinin yükseleceğini hangisinin düşeceğini önceden bilme şansınız yok. Bu nedenle de sürekli şirket ve ekonomi haberlerini sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Borsada kullanılan birçok terim bulunuyor. Bir borsa sözlüğü edinerek borsa hakkındaki tüm kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmelisiniz.

Düşüşleri Ve Yükselişleri Takip Edin

Düşüşleri Ve Yükselişleri Takip Edin

Hisse senetleri üzerindeki işlemleri takip edin. Düşüşte olan hisse senetlerini sağlam bilginiz yoksa almayın. Çünkü aldığınız hisse senedi tekrar yükselme göstermeyebilir. Uzun vadeli yatırım yaparsanız hem çok fazla risk almamış olursunuz hem de daha iyi kazanç elde edebilirsiniz. Kısa vadeli olarak yapacağınız yatırımların riski yüksek olacaktır.

Dikkatinizi çeken şirketler varsa bu şirketlerin politikalarını ve borsada izleyeceği yolu dikkatle takip edin ve edinebildiğiniz tüm bilgileri edinin. Büyük firmaları ve şirketleri araştırın. Kendinize belirli bir liste yapın. Bu şirketler hakkında toplayabildiğiniz tüm bilgileri toplayın. Kazanmak için çok fazla bilmeniz gerekiyor.

Dalgalanmalar Hakkında Bilgi Edinin

dalgalanmalar hakkında bilgi edinin

Borsada risk her zaman vardır. Bu yüzden kriz zamanlarında ve borsada meydana gelen dalgalanmalarda ne şekilde davranmanız gerektiğine karar verin. Her zaman kazanmak sadece hayalden ibarettir. Yeri geldiğinde kaybettiğiniz zamanlar olacak ama bu ilerde kazanamayacağınız anlamına gelmiyor. Kriz anlarında nasıl bir strateji izleyeceğinizi bilirseniz o zaman daha iyi seçimler yapabilir ve daha güçlü şirketlerin hisse senetlerine yönelebilirsiniz. Borsa da işlem yapabilmek için her zaman bilgi sahibi olmaya özen gösterin.

Borsa Nedir

Borsa Nedir

Borsa bulunduğunuz ülkenin para birimi ile başka bir ülkenin para biriminin aralarında ki değişim oranından faydalanılarak, döviz ticareti yapmaktır. Ve Borsa uluslararası bir terim olup döviz ticareti yapan tüm uluslararası piyasaları ifade eder.  Borsa yatırımcılarına ciddi anlamda kazanç imkanı sunan dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Borsa kelime anlamı ile döviz takası olarak bilinse ve sadece para değil, altın, gümüş, kahve, petrol gibi birçok ürünler üzerinden de işlem yapmaktadır.

Borsa Nasıl Oynanır 

Borsa Nasıl Oynanır

Borsa kullanmak ve işlem yapmak için öncelikle istenen herhangi bir kurumdan hesap açtırılır ve yatırmış olduğunuz teminat ile internet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsa ile ciddi anlamda kazanç elde edilebilir dense de her işte olduğu gibi acemi atılımlar neticesi ciddi kayıplar da yaşanabilir. Böyle bir riski göze almamak için herhangi bir kurumdan açılacak hesabın ücretsiz deneme hesap olmasını (demo hesap ) isteyin. Bu tür bir demo hesapta gerçek değil ama sanal bir para bulunur.

fakat ürünlerin fiyatları gerçek olduğu için bu şekilde tecrübe edinmek amaçlı alım ve satım işlemi gerçekleştirilebilir. Bu demo hesap yatırımcının piyasayı tanıması ve Borsa kullanmayı öğrenmesi açısından çok faydalıdır.

Borsa Güvenli Midir

Borsa Güvenli Midir

Ülkemizde olduğu gibi her ülkede Borsa kendi yasal denetimine tabiidir. Ülkemizde bu yasal denetim işlemi Sermaye Kurulu Piyasası (SPK) dediğimiz kuruluş tarafından denetlenmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu Borsa hizmeti sunan tüm kuruluşlara öncelikle lisans zorunluluğu getirmiş olup, lisansı olmayan hiçbir kuruluş Türkiye’de bu işlemlerin hizmetini sunamaz.

Bu nedenle yatırım yapacak olan yatırımcı vatandaşlarımızın Borsa işlemi için hesap açtırmadan önce, aracın kurumun lisanslı olup olmadığına dikkat etmesi gerekmektedir. Lisanslı kurumlar hakkında bilgi almak istenirse Sermaye Kurulu Piyasasının resmi sitesinden ulaşma imkanları vardır.

Paylaş
Önceki İçerikBorsa Durumu Nasıl
Sonraki İçerikCanlı Borsa Nasıl İzlerim
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.