Borsa Nasıl Yükselir Nasıl Düşer

0
44
Hayat Sigortası Çeşitleri


Borsanın Yükseliş ve Düşüşü

İnsanlar belirli bir miktar paraya sahip olduklarında daha iyi kazanç sağlamak için borsada hisse senedi sahibi olup ya da borsa takip edilip para yatırarak bu işlemi yapmaya çalışmaktadır. Belirli bir hisse senedi üzerine para yatırmak ve kazanç sağlanma isteniyorsa öncelikli olarak para yatıracağınız hisse senetleri ve bu senetleri satan firmaları tanımanız gerekmektedir. Borsada en fazla kazanç sağlayan yatırım olarak görülen hisse senedi üzerinde işlem yapmak için bankada hesabınız olmalı ve onun üzerinden borsaya giriş yaparak para yatırmaya başlamanız gerekecektir. Hisse senetlerinden para kazanmak için mantık düşük ücretle alınan senetlerin yüksek değerlerde satışının yapılmasıdır. Ancak bu şekilde satabilmek için de o hisse senedinin ileride değer kazanıp kazanamayacağının öngörülmesi gerektir.

bakınız : borsa nasıl analiz edilir
Neden ve nasıl yükselir

Borsa piyasasının artışındaki en büyük etken talebin bir hisse, mal ya da varlık üzerinde artışının olmasıdır. Ne kadar çok talep görürse o kadar yükselir. Bu yükselişi sağlayacak sebeplerin incelenmesinde alım ve satım fiyatları incelenmeli, yatırım yapılacak mal ve hisse senedi tanınmalı, değişime neden olabilecek sebepler incelenerek ileride etkileme durumu bilinmelidir. Değer kazanmasındaki sebep firmanın iş yapma kapasitesinin artması, performansının yükselişi, yaptığı karın artması, piyasadaki bu satılan malın değerinin yükselişi, gelecekte onayladığı proje ve işler, bitirdiği işler, aktif olarak piyasada olması, satış yaptıkça üretimde aynı oranda artıyor ise hisse senedi değeri de artar ve piyasada yatırımlar yükselişe sebep olur.

bakınız : borsa nasıl zengin olunur
Neden ve nasıl düşer

Borsa piyasasının düşmesindeki en büyük sebep ülkeler arasındaki anlaşma ya da anlaşmazlık sinyalleri, siyasal, ekonomik anlamda ülkenin durumu, diğer ülkelerle ilişki gibi sebeplerden yatırımcılar ve firmalar borsaya yatırım yapar ve ya işlemlerini geri çekerler. Şirketlerde yaşanan dalgalanma, işlem kalitesi ve ürün satışının düşmesi, piyasada değer kaybetmesi borsada da düşüşe etki edecektir. Dünya ekonomisinde oluşacak krizlerde düşüş sinyallerini yakar ve yatırım oranının düşmesi ile anlık ya da ağır ağır bir düşüş gerçekleşir. Bu şekilde sıkıntı yaşayan firmalar zarar etmemek için hisselerini satmaya başlarlar. Ancak insanlar bu şekilde satın alır sonradan borsa kendine gelince satış yaptığında büyük karlar elde edebilecektir.

Paylaş
Önceki İçerikBorsa Nasıl Zengin Olunur
Sonraki İçerikBorsa Nasıl Yapılır
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

CEVAP VER