Borsa Nedir Nasıl İşler

0
44

Birikimlerini değerlendirmek ve daha fazla artırmak isteyenler için borsa her zaman cazibesini korumuş bir kurumdur. Borsa, başarılı yatırımcılara küçük kayıplar yaşatsa bile genelde kazançlarının fazla olduğu piyasadır. Buna karşılık bilinçsiz yatırımcılara kayıplar yaşatabilir. Borsa piyasasında yer almak, kazanç sağlamak ve başarılı olmak pek de kolay olmayabilir. Bu yüzden bilinmesi gereken kurallar, öğrenilmesi gereken fazla ayrıntı bulunmaktadır. Borsanın bir oyun ve hızlı kazanç sağlanılan bir yer olmadığı bilinmesi gerekmektedir. Borsa piyasasında yapılan mantıklı yatırımlarla birden bire ciddi kazançlar sağlana bilindiği gibi çok ufak bir hatada ya da gözden kaçırılan bir ayrıntı yüzünden büyük kayıplar yaşatabilir. Bunun için kazanma kurallarından önce kaybetmeye neden olacak şeylerin bilinmesinde fayda vardır.

Borsa Ne Demektir?

Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım ya da satım işlemlerinin bir aracı sayesinde gerçekleştiği kurumsal piyasalara denir. Emtia, ticarete konu olan mallara denilir. Emtiayı oluşturan mallar arasında altın, gümüş, pamuk ve buğday gibi yatırım araçları yer almaktadır. Bu emptialar fiziki olmayan şekillerde borsada kolayca alınıp satılabilir. Emptialar isteğe bağlı olarak hem spot piyasada hem de vadeli piyasada alınıp satılabilir. Kıymetli evraklar da hisse senedi, tahvil gibi kağıtlardan oluşmaktadır. Borsada yapılan birçok işlem hisse senetleri ile yapılmaktadır. Ülke borsası üzerinde işlem görmekte olan bir hisse senedi, değer kazanmadan önce satın alınmalıdır. Çünkü, değeri arttıktan sonra alınan hisse senedi para kazandırmamaktadır. İşte borsa tüm bunların alım ve satımının yapılabileceği yerdir. Bu işlemler ancak aracı kurum vasıtasıyla yapılabilmektedir.

Borsa Nasıl Çalışır Ve Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

bakınız : borsa nedir nasıl kazanılır

Borsada yapılan işlemler arz ve talep dengesine göre yapılmaktadır. Borsadan bir hisse senedi alınmak istenirse bu talebi karşılayabilecek başka bir emir olması zorunludur. Yani bir taraf almak isterken karşı tarafın satmayı düşünmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra borsa birikimleri değerlendirmesini sağlayan sistemin çalışmasını da öğrenmek gerekebilir. Borsada işlem yapabilmek için öncelikle aracı kurumun belirlemesi gerekir. Kurum belirlendikten sonra piyasalardaki fiyat hareketleri izlenmelidir ve bir portföy oluşturulmalıdır. Bu işlemler yapılırken önceden bir aracı kurum seçilmiş olmalıdır.

bakınız : borsa nasıl analiz edilir

Paylaş
Önceki İçerikBorsa Nedir Nasıl Kazanılır
Sonraki İçerikBorsa Nasıl Zengin Olunur
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

CEVAP VER