Borsa Nedir Nasıl Para Kazanılır

1
63

Borsa, kelime anlamı olarak bakarsak, “Sarrafların, kimi tüccarların, özellikle değerli kâğıt, pay belgiti ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişiyle uğraşanların, alım satım amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer.” diye bir tanım çıkar ortaya. İş bundan biraz daha karmaşıktır.


Borsa Nasıl Oynanır?

Borsayı oynamak, temel olarak bir şeyleri alıp satmaya dayanır. Bu şeylere verilen isim “hisse” dir. Birçok bilindik şirket borsada hissesini bulundurmaktadır ve siz bunu istediğiniz gibi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu hisselerin bazı değerleri vardır. Borsa ekranını açtığınızda ilk sütunda şirketlerin kısaltılmış adlarını, ikincisinde son değeri, üçüncü sütunda farkı, dördüncü sütunda ise yüzde olarak değişimi görürsünüz. Bir işlem yapmak istediğinizde bunu son değerden yaparsınız. Bir eğitim almadan borsa oynanması yüksek risk barındırır ve pek tavsiye edilmez.

bakınız : borsa nasıl oynanır

Borsada Hisse Alımı

Borsada bir hisseyi almak, onun bir bölümüne ortak olmak için bankaların internet bankacılıklarını, borsa hizmeti veren şirketleri kullanabilirsiniz. İlk hissenizi alacağınızda dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle siz küçük bir yatırımcı mı olacaksınız yoksa büyük bir yatırımcı mı buna karar vermelisiniz. Zira yeni başladıysanız hayal kırıklığına uğramamak adına bir süre küçük yatırımlar yapmanız sizin yararınıza olabilir. Daha sonra belirlemeniz gereken şey ise kısa vadede mi uzun vadede mi yatırımlar yapmak istediğiniz. “Borsanın Kurdu” olarak addedilen insanlar günlük al sat işlemlerini çok hızlı ve sistematik yaparak kısa zamanlarda yüksek meblalarda sahip olabiliyorlar fakat yeni başlayan biri için bunun biraz zor olduğunu belirtmekte fayda var.


Hangi Hisseyi Alacağıma Nasıl Karar Vereceğim?

Bakınız : borsada nasıl yatırım yapılır

İşin aslı bu konuda biraz teknik bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Teknik grafik analizi yapabilmeyi az çok bilmeniz, kırılma ve destek noktalarını görebilmelisiniz. Tabii bu bilgilere sahip olmadan da başarılı yatırım yapmayı becerebilen insanlar mevcut fakat pek önerilmez. Yatırım yapacağınız hissenin bağlı olduğu şirketi bir iki ay yakın olarak takip etmeniz gerekir. Gündemdeki haberleri, yaptığı anlaşmaları, borsadaki hissesinin işlem hacmini… İşlem hacmi düşükse şayet bu demek oluyor ki aldığınız hisseyi satmakta zorlanacaksınız borsa genelde yatırımcılar net olarak görmese de birinin parası başkasına aktırılarak işler. Eğer işlem hacmi düşükse yani bir “trade” yoksa sizin hissenizi elden çıkarmanız zorlaşacaktır. Genel hatlarıyla borsada para kazanmak için bilinmesi gereken şeyler bunlardır. Umarım yatırımlarınız istediğiniz şekilde sonuçlanır…

bakınız : canlı borsa nasıl izlerim

1 Yorum

CEVAP VER