Borsada Nasıl Kaybedilir

1
71
Ziraat Bankası Mobil ve Sms Bankacılığı

Birçok yatırımcı borsada kazanmak ister. Fakat birçok yatırımcı bilgisi olmadan piyasaya yatırım yaparlar. Bunun da sonucu zararla dönmektedir. Bu nedenle yatırımcının bilinçli olması gereklidir. Borsa hakkında gerekli eğitim ve bilgisi olmayan yatırımcı borsada kaybetmeye mahkumdur.


Yatırımcı Borsada Neden Kaybeder?


Borsa hakkında yeterli eğitim ve bilgi sahibi olmadan, borsada başarılı olmak mümkün değildir. Borsa, yatırım yaptığının farkında olmayan kişiler için zararla sonuçlanır. Birçok kişi borsayı oyun gibi görmektedir. Borsada oynadım gibi tabirler yanlıştır. Borsa bir yatırım aracıdır ve ciddiyet isteyen bir iştir. Şansına güvenen ve yeterli bilgi, birikimi olan kişiler borsadan zarar etmeyeceklerdir. Borsa yatırımcısı, piyasaları iyi takip etmeli ve her geçen gün kendini geliştirmelidir. Sürekli hangi hissenin ne kadar zar-karar getirdiği ve arz talep dengesindeki konumu incelemedir. Bu sayede borsa yatırımcısı zarar etmekten kurtulacaktır. Başarılı bir şekilde yatırımlarını yapacak ve işlemlerini yürütecektir. Borsada bilgisizlik ve eğitimsizliğin yanında kaybetme korkusu, başarısızlık hissi gibi sebepler de kaybetmede etkilidir. Bu sebepler varsa borsada başarılı olmanız mümkün olmayacaktır. Borsaya girmeden önce sanal demo hesaplarda alıştırma yapmak gereklidir. Böylece hem tecrübe kazanırsınız, hem de para kaybetmediğiniz için bir risk oluşturmaz. Ayrıca borsada iyi piyasa takibi yaparak, iyi bir borsacı olabilirsiniz. Demo hesaplar sayesinde borsanın mantığını öğrenerek, para kazanmak için kendinize yöntem çizebilirsiniz.

bakınız : borsada nasıl işlem yapılır

İlginizi Çekebilir  Manipülasyon Nedir Nasıl Yapılır?


Yatırımcı Borsada Nasıl Kaybeder?

Yatırımcı bir anlık heyecanla, yüksek para kazanacağı umudu ile borsada yüksek lotlarla işlem yaparlar. Yüksek lotlarla işlem yaparken, riskli hisselere yatırım yaparak kaybederler. Yatırımcı kaybetmenin verdiği hırsla kaybettiği parasını geri kazanmak isteyecek ve aynı hırsla daha yüksek lotlarla işlem yapacaktır. Bu da daha çok zarar etmesine yol açacaktır. Yüksek kazanç sağlamak için bazen riske girmek gereklidir fakat her zaman risk sizi başarıya götürmeyecektir. Borsada sabır ve takip önemlidir. Yatırımcı ilk başta düşük lotlar ile işlem yapmalıdır. Daha sonra tecrübe ve bilgi kazandıkça yüksek lotlu yatırımlar yapabilir. Arz-talep dengesinde fiyatların nasıl değiştiğini bilmeden, kar getiriyor diye bir hisseye yatırım yapmak da yapılan hatalardandır. Borsada başka yatırımcıların sözleriyle yatırım yapmak da yanlıştır. Borsada kişi ilk başta kendine inanmalı ve ona göre yatırım yapmalıdır.

bakınız : borsada manipülasyon nasıl yapılır

Paylaş
Önceki İçerikBorsada Nasıl Para Kaybetmek
Sonraki İçerikBorsada Nasıl Kar Yapılır
Yağmur Cenbaz
2001 yılında iktisat fakültesini bitirip doktora için yurtdışına çıktım. Ekonomi ve borsa alanında akademik makaleler sahibiyim.