Canlı Borsa Nasıl İzlerim

1
53
Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Avantajları Nelerdir?

Borsa kelime anlamı olarak; sarrafların, kimi tüccarların, özellikle değerli kâğıt, pay belgiti ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişiyle uğraşanların, alım satım amacıyla iş yaptıkları yerdir. Bu ticaret olayı tamamen yasal olmakla birlikte sürekli devlet denetimi ve güvencesi altındadır.

bakınız : borsa nasıl oynanır

Her gün değerli evraklar sürekli alınıp satılır haliyle bu durum kendi içerisinde bir arz talep meselesi yani Menkul Kıymet Borsasını oluşturur örneğin Borsa İstanbul (BIST). Şirketler hisse senetlerini sattıklarında aslında şirketlerinin yüzdelik paylarını satarlar. 100 hisse üzerinden 1 hisse senedi yüzde 1’lik pay anlamına gelir. Şirketler temelde kendi bünyelerinde gelir elde etmek için hisse satışı yapar. Bu hisseleri satın alan yatırımcılar ise gelecekte değer kazanacaklarını düşündükleri şirketlere yatırım yaparlar. Kısaca para edebilecek her şeyin alım satımı borsadır. Oluşan bu arz talep meselesi bir şirketin büyüme oranını belirler. Bu oran karşımıza borsaların değer kazanıp kaybetmesi şeklinde çıkmaktadır. Her borsa kendi kurallarına bağlıdır. Bu kurallar anonim şirketlerin komisyonları tarafından belirlenir. BIST ile dünya piyasaları farklılık gösterebilir.

bakınız : borsa nasıl analiz edilir

Borsada yatırım yapan bir yatırımcı sürekli yatırımını takipte olmalıdır. Hissesi değer kaybettiğinde satmalı, yerlerine değerleneceğini düşündüğü hisseleri almalıdır. Bu olaylar genellikle anlık gerçekleştiği için 1 saniye bile, yatırıma bağlı olarak çok büyük kâr getirip aynı oranda zarara mal olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için yatırım şirketlerinin sağladığı ücretli borsa takip uygulamaları veya siteleri kullanılabilir ancak Serbest Piyasalar Kurulu aldığı kararlarla ücretsiz bilgi sağlayıcılara gecikmeli veri transferi zorunluluğu getirmiştir. Bu durumlarda yatırımcıların yapması gerekenler hisselerin durumlarını çok iyi takip etmek ve grafikleri çok iyi yorumlamaktır.

bakınız : borsa grafikleri nasıl yorumlanır

Genellikle borsada kendi paranızla hiç anlamadığınız riskleri almak istemezsiniz.

Borsaya atılmak isteyen herkes kazanç peşindedir ancak ne yapacağını bilerek giren kişiler bile her zaman risk olduğunu bilerek işlem yapmaya odaklanır. 1987 yılında yaşanan Kara Pazartesi (Black Monday)’nin veya 2001 yılındaki Türkiye ekonomik krizinin tekrarlanmayacağını kimse bilemez. 2001 de bir gecede bankalar arası faiz %6200 lere ulaşmıştı. Bu sebeple yatırımcılar, yatırım firmalarından ücretsiz olarak temin edebilecekleri sanal olarak verilecek demo hesaplar ile kendilerini test edebilir kayıplarını minimum düzeyde tutabilirler.

bakınız : borsaya nasıl girilir


Paylaş
Önceki İçerikBorsa Nasıl Oynanır
Sonraki İçerikBorsaya Nasıl Üye Olunur
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

1 Yorum

CEVAP VER