Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar

0
43

Konut alım-satım işlemlerinde, satış fiyatı değerlerinin kaç TL yaparak açıklanması gerektiği, hem tapu harcı olarak esas matrahın belirlenmesi, halinde hem de değer fiyatının artış kazancının hesabı tarafından önemlidir.

Ev Alımında Tapu Masrafı

Ev Alımında Tapu Masrafı

Ev alım satımlarında ise tapu harcı; emlak vergisi dolayısıyla değerinden az olmamak şartı üzere, alım ve satım sıralarında, alıcı ve satıcı taraflarından açıklanan ve değer üzerinden, % 4 oranlarında alıcı ve satıcı taraflarından ayrı olarak hesaplanmakta, binde 20’şer oranlarında alıcı ile satıcı tarafından ayrı olarak ödenmektedir. Konut alıp satacaksınız, diyelim tapu harcı masrafınızın kaç para olduğunu merak edenler için. Binde 20 olan terime çok takmayın kafanızı Binde 20’nin basitçe yazılmış hali Yüzde 2 olup %2’dir. Bu ödenen ücret iki taraf arasında anlaşma sağlamamışsa bu ücreti genelde alıcı ödemektedir.

İlginizi Çekebilir  En İyi Yatırım Araçları Nelerdir

Konut alım ve satımını çok yakından ilgilendirilen konular arasında akla ilk gelen şey arasında tapu harcı geliyor. 2012 senesi mevzuatlarına göre bir gayrimenkulün alım ve satışında mevzu olan gayrimenkulün bedeli üzerinden sayılarak binde 33 gibi tapu harcı alınırdı. Ev alımında ödenmesi gereken miktarın yarısı alıcıya ait yarısı da satıcıya ait olarak ödeniyordu. Yani bu demek oluyor’ ki satış bedeli olan binde 16. 5’lik miktarını alıcı, binde 16. 5’lik kısmını satıcı ödüyordu. 2017-2018 yılında mevzuatta bir takım değişiklikler yapıldı. Gayrimenkul yeni mevzuata göre ya alacak ya da satacaksınız. Konut aldıktan sonra gerçek satış bedeli üzerinden olan binde 20’şer %2 oranlarında ayrı ayrı olarak tapu harcı ödeyeceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Neden Katılım Bankası

Gayrimenkul alma ve satma işlemleri sıralarında tapu harcı, emlak vergisinin oranlarından daha düşük olmadan satın alma ve satma zamanında, hem alan kişi hem de satan kişi yönünden açıklanmış olan%4 değer oranıyla alıcı ve satıcı aracı ile hesaplanır. Alıcı ve satıcı tarafından, Binde 20’şer oranlarında olan bu harç alıcı ve satıcı tarafından ödenir.

.

CEVAP VER