Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

0
161

Bankalar kredi vermek üzere müşterilerden bazı şartlar istemektedir. Fakat şu an kefilsiz, şartsız, koşulsuz herkese belirli limitlerde kredi verilebiliyor. Hal böyle olunca bankaya gelir belgesi sunamayan, öğrenci, ev hanımı ya da sigortasız bir çalışan da bu belgesiz ihtiyaç kredisinden faydalanabiliyor. Bankalar bu kredileri ise çeşitli isimlerle adlandırıyor. Aynı kredi türünün birisine ev hanımı kredisi derken diğerine ise öğrenci kredisi diyerek yeni bir kredi türü çıkarıyorlar.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Kullanabilir?

Ev hanımlarının bankadan kredi kullanabilmesi için gelir belgesi sunmaları şartı aranmaz. Fakat çalışmasa da farklı kanallardan olan belgeleri bankaya sunması halinde kullanabileceği kredi limiti daha yüksek olacaktır. Ev hanımları gelir belgesi sunamıyorlar ise akla gelen ilk yöntem kefil olur.

Ev hanımlarının eşleri, ya da yakın akrabaları kefil olarak kredinin onay sürecine pozitif yönde katkılı olurlar. Kefil dışında ev hanımları mal beyanında da bulunabilirler. Mesela sahibi olduğunuz bir otomobil, işyeri ya da eviniz olabilir. Bu sayede bankaya krediyi mutlaka geri ödeyebileceğiniz konusunda güven vermiş olursunuz. Böylelikle kredi çıkma ihtimali yükselir.

Aynı zamanda onaylanacak kredinin limiti de gelir belgesiz krediye oranla daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda kredi kullanmak isteyen ev hanımlarının kredi notu da banka için önemlidir. Gelir belgeniz olmasa dahi mevcut kredi notunuz yüksek puanlıysa kredi çıkma ihtimali çok yüksektir.

Hangi Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Veriyor?

Bugün çoğu banka gelir belgesi olmayan ev hanımlarına kredi veriyor. Fakat kredilerin limitleri çok düşük oluyor ve beklentiyi minimum ölçüde karşılıyor. Fakat bazı bankalar gelir belgesine bakmadan sadece kredi notu puanına göre bir limit belirleyen sistem oluşturmuş durumda. Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Finansbank çalışmayan ev hanımlarına sadece kredi notuna göre kredi veriyor.

İlginizi Çekebilir  Banka Kredisi Ödenmezse Haciz Gelir Mi
Paylaş
Önceki İçerikFastPay Nedir?
Sonraki İçerikEmekli Olmak İçin Kredi
Abdurrahman Sanarcagil
Ekonomi dalında master yapmış uluslararası dergilerde 20'den fazla makalesi yayınlanmış bir ekonomistim.

CEVAP VER