Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

0
30

Engellilerin yaşamı oldukça zor olduğu için dolayısıyla maddi ve manevi olarak desteğe ihtiyaçları vardır. Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla, bakıma muhtaç vatandaşlara evde bakım maaşı verilmektedir.

Kimler Başvurabilir?

Evde Bakım Maaşı kimler başvurabilir

Başkasının yardımı olmadan, gündelik hayata uyum sağlaması mümkün olmayan, tuvalet, temizlik veya yeme, içme gibi ihtiyaçlarını gideremeyen özürlülere verilecek özürlü raporunda, başvuru raporunda evet işaretlenmiş her özürlü başvuru hakkına sahiptir. Ve ayriyeten kanun gereği aile içinde alınan asgari ücret tutarının 2/3’ü geçmemesi gereklidir. Bu işlemi yaparken asgari geçim ücretini çıkartarak yapmalısınız. Daha önce evde bakım ücretine başvurup olumlu bir yanıt alamadıysanız, bu tutarı tekrar hesaplayarak başvurmanızda fayda var. Bakıma ihtiyacı olanların destek yardımından faydalanabilmesi için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurması gerekli.

Başvuru Şartları

evde bakım parası alım şartları

Evde bakım veya yardım ücretinden yararlanabilmek için hastanelerden alacağınız engelli oranı %50’nin üzerinde olan ve ağır engelli bölümünde evet işaretli olan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bunun dışında özürlü olan kişinin başkasının bakımı veya yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması ve bakım ihtiyacında olan bir engelliye sahip olmanız gerekmekte. Başvurunun sonuçlanması, 3-6 ay arası kadar sürebilir.

Gerekli Belgeler

Evde Bakım Maaşı gerekli bilgileri

Özürlüye ait iki adet vesikalık fotoğraf, özürlü kişinin kimlik fotokopisi, özürlü kişinin öğrenim durumunu gösteren herhangi bir belge, eğer özürlünün vasisi var ise, vasi atanmasına dair mahkeme kararı, anne ile babası ayrı bulunmaktaysa, boşanmaya dair mahkeme kararı gibi belgeler başvuru için şarttır. Yanınızda götürmeniz gerekli.

Evde Bakım Ücreti Ne Kadardır?

evde bakım maaşı

Evde bakım maaşı, her ay 10.000 gösterge rakamı ile aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ve bununla birlikte ek gösterge rakamlarının aylık tutara çarpılmasıyla bulunur. Yani sizin aylık katsayınızı 10.000 ile çarparak bulabilirsiniz.

CEVAP VER