Hayat Sigortaları İle İlgili Sorular

0
41

Hayat Sigortası Nedir?

Yaşam boyu istenmeyen hayati olaylar ve acı kayıplar ile karşılaşıyoruz. Aniden yaşanan bu olaylar kişinin kendisi ve yakınları için çoğu zaman telafisi mümkün olmayan maddi manevi zararlara sebebiyet veriyor. Acı olayların manevi etkisini ortadan kaldırmak mümkün olmasa da hayatın en az hasarla devam edebilmesi için Hayat Sigortaları yapılmaktadır.

Hayat sigortası, yaşam kaybı durumunda sigortalı kişinin yakınlarının, kalıcı bir sakatlık durumunda ise sigortalının kendisinin mevcut durumunu güvence altına almak ve meydana gelen sağlık sorunlarının yarattığı zararları telafi etmek amacıyla yaptırılan sigortadır.

Hayat Sigortası Neden Gereklidir?

Hayat Sigortası, olası bir sakatlanma durumunda hayatınızı bu sakatlıktan olabildiğince az etkilenerek devam ettirebilmenizi sağlar. Vefat durumunda zor durumda kalacak olan yakınlarınızın parasal olarak mağduriyet yaşamamasını temin eder. Kaza sonucunda yapılan tedavi giderlerinin poliçe kapsamında karşılanmasını sağlar. Ağır ve tehlikeli hastalığa yakalanma durumunda sigortalı hastaya gerekli parasal desteğin sağlanmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir

Hayat Sigortaları Hangi Durumları Güvence Altına Alır?

Hayat sigortalarının güvence altına aldığı başlıca durum, kişinin vefat etmesi durumudur. Vefat eden sigortalının yakınlarına, sigorta poliçesinde yer alan teminat miktarı ödenir. Hayat sigortaları vefat durumu dışında; kaza veya hastalık sonucu daimi maluliyet, kaza sonucu tedavi masrafları, tehlikeli hastalıklar, birikim teminatı gibi durumları da teminat altına alır.

Hayat Sigortasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Hayat sigortası yaptırırken sigortacının yönelttiği sorular doğru şekilde cevaplandırılmalıdır.
  • Sigortanın teminat kapsamı, ödeme şartları ve poliçe primleri dikkatle incelenmelidir.
  • Hayat sigortasından beklenen hizmetin ne olduğu belirlenmeli ve sigortanın bu beklentiye cevap verip vermediği tespit edilmelidir.
  • Sigorta kapsamında sunulan ek güvencelere göz atılmalıdır.
İlginizi Çekebilir  Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu

CEVAP VER