Katılım Bankası Ne Demek

0
17

Katılım bankası faizsiz çalışma ilkeleri ile çalışan ve tüm bankacılık işlemlerini bu ilke doğrultusunda gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre, fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama sistemi ile don kullandıran bankacılık anlayışıdır. Bu anlayış ile çalışan bankalar ise katılım bankasıdır. Bu bankalar katılımcılarından topladıkları fonları, faizsiz çalışma sistemleri gereği ticaret ve sanayi alanında değerlendirerek, oluşan kazançları tasarruf sahipleri ile paylaşırlar. TL ve döviz cinsinden vadeli yatırımlarda toplanan fonlar, kurumsal finans desteği, bireysel finansman desteği, finansal kiralama, kar ve zarar ortaklığı şeklinde değerlendirilir. İsimde geçen katılım kelimesi de kar ve zarara ortak banka olma özelliğini ifade eder. Dünyada İslam dinine mensup insanların faizsiz bir sistem oluşu ile çalışmayı tercih ettikleri bir banka sistemidir.

İlginizi Çekebilir  Banka Eleman Alımları

Katılım Bankaları Nasıl Çalışıyor

Katılım Bankaları faizsiz sistem ile çalışıyor olsalar da bu bankalarında gelir getirisine ihtiyaçları olduğu kesindir. Katılım bankası da diğer bankalarda olduğu gibi verilen miktarın üzerinde kazanç bekleniyor. İslam alimlerinin fetvaları ile banka kazançları para değil de mal alım satımı olarak değerlendirme yapıldığından faizsiz gelir sayılır. Piyasada belirlenen faiz oranları ile paralel gider. Ancak piyasa faiz oranlarında olduğu gibi önceden belirlenmez çünkü kar ve zarar durumu daha sonra ortaya çıkar.

Katılım Bankasının Başka Alanlarda Banka Hizmeti Var Mıdır?

Katılım Bankası da diğer ticari bankalardan farklı olarak mevduatların toplanması, değerlendirilmesi bakımından farklı bir sistem ile çalışmasına rağmen diğer tüm bankaların verdiği hizmetlerin hepsini sunar. Katılım bankası kredi isteyen müşterisine direkt olarak para ödemek yerine leasing denen müşterinin ihtiyacı olan malı üreticiden temin edip ona vadeli satmak, kiralamak veya iş sahibi ile projede ortak olmak gibi hizmet sunar.

İlginizi Çekebilir  Bankamatik Sahte Para Verdi

CEVAP VER