Katılım Bankası Nedir? Nasıl Çalışır?

0
211

Katılım bankası, faizsiz bankacılık ilkelerine göre işlem yapan, faizsiz bir şekilde tüm bankacılık işlemlerini yerine getiren, ortaklık ve kiralama yöntemi ile fon veren bir bankacılık sistemidir. Bilindiği gibi faiz konusu birçok kişi tarafından kabul edilmiyor. Ancak kapitalist dünyada insanlar inancı ve kazançları arasında kalarak ikisinin orta noktasında bir çözüm yolu bulmuştur. Katılım bankacılığı ülkemizin muhafazakâr kesiminin tercih ettiği bir bankacılık sistemidir. Katılım bankacılığında faiz işlemler yerine getiriliyor.

Türkiye’de Katılım Bankacılığı Hizmeti Veren Bankalar Hangileridir?

Türkiye’de katılım bankacılığı hizmeti veren bankalar; Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası’dır. Türkiye’de belirtilen bu bankalar katılım bankacılığı hizmeti veriyor. Ziraat Bankası katılım bankaları listesine sonradan katılmış bir bankadır. Ziraat Bankasının normal bankacılık ve katılım bankacılığı olarak iki farklı çalışma sistemi bulunuyor.

Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Katılım bankalarının çalışma usulleri kar ve zarar prensibine göre belirlenmiş bir sistemdir. Bu sistem içerisinde hiçbir şekilde faiz söz konusu değildir. Yatırımcılar katılım bankalarına paralarını yatırdıklarında paraları işleme alınır ve işletilen paranın % 80’i kar payı olarak yatırımcıya geri verilir.

Paranın geri kalan % 20’lik kısmı ise bankada kalır. Banka yatırımcılar adına ticari faaliyetlerde bulunur. Bu faaliyetlerden elde edilen gelirin bir kısmını yatırımcıya verir. Bu noktaya kadar her şey normaldir. Ancak bu bankalar aynı zamanda yatırımcılara kredi de sunar. Diğer bankalardan alınan krediler gibi katılım bankalarından alınan kredilerin üzerine belirli bir ücret ekleyerek geri ödenir.

Standart bankalar bu duruma faiz adı verirken, katılım bankaları da buna kar payı adı veriyor. Standart bankalar konut kredisi, ihtiyaç kredisi tabirlerini kullanırken katılım bankaları konut finansmanı, ihtiyaç finansmanı gibi kavramları kullanıyor.

Paylaş
Önceki İçerikKkb Nedir?
Sonraki İçerikForex Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?
Yaşar Ekinci

2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

CEVAP VER