Müşteri İlişkileri Danışmanı Nedir

0
13

Müşteri ilişkileri müşterileri daha iyi anlayabilmek, beklentilerini daha iyi kavrayabilmek için gerekli verileri toplayıp, bu veriler ile çalışma yöntemlerini belirleyen ve geliştiren bir çalışma ürünüdür. Daha önce ki yıllarda buna benzer bir iş kavramı halkla ilişkiler olarak adlandırılıyordu. Ancak son yıllarda gelişen iş hayatının yenilikleri ile aralarında ki farklar olumlu yönde açılmaya başladı denebilir. .

Müşteri İlişkileri Danışmanı Nedir?

Yapacağı herhangi bir işin konusu ile bilgisi olmayan kişilerin bu işi yapabilmeleri için uzman olan bir kişiden yardım alması gerekir. Bankalar da bu işlemi gerçekleştiren müşterileri bilgilendirmek ve yönlendirmek ile görevli kişilere müşteri ilişkileri danışmanı denir.

Bankalar için müşteri ilişkileri danışmanı çok önemlidir. Bu iş için görevlendirilecek personeli çok özenle ve dikkatli bir seçim ile işe alınır. Çünkü; Banka müşterisinin bankadan memnun kalıp kalmaması ve banka ile çalışmaya devam edip etmemesi konusunda ki en önemli etmen müşteri ilişkileri danışmanıdır diyebiliriz. Banka müşterilerine iyi davranmayan, konular ve işi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan danışman müşterinin bankadan memnun kalmamasına ve bankanın mudi kaybetmesine neden olur.

İlginizi Çekebilir  Neden Kredi Alamıyorum

Gittikçe aşama kaydeden bankalardan bazıları bu konu da bir adım daha önde olarak her müşterisine bir müşteri danışmanı atamış olup, o müşterinin tüm işlerini takip etme işi ve müşteriye tüm bankacılık işlemlerinde destek olmak o danışmanın sorumluluğuna verilmiştir. Bu durum, müşteri tarafından talebinin daha rahat karşılanmasını sağladığı için memnuniyet verir.

Ayrıca bankaların birde çağrı merkezi denen müşteri hizmetleri adını verdikleri gün boyu çalışan müşteri ilişkileri danışmanları vardır. Bunlarda 7/24 telefon ile hizmet vermekte olup müşterinin anlık taleplerine destek olarak cevap vermektedirler. Müşteri karşılaştığı herhangi bir sorunu mesai saati kavramı olmadan istediği bir saatte arayarak müşteri ilişkileri danışmanından destek alabilir.

CEVAP VER