Ölen kişinin borcu ne olur

0
11

Banka Kredisi Bitmeden Vefat Durumu

Bankalardan kredi kullanan herkes, bu borcu çeşitli vade seçenekleri ile bankaya geri ödemektedir. Fakat kredi kullanımında bulunan kişiler tarafından merak edilen birçok nokta vardır. Bunlardan biriside, banka kredisi bitmeden vefat durumu gerçekleşirse borcun ne olacağı konusudur. Böyle durumlarda eğer ölen kişinin hayat sigortası yoksa borcu geriye kalan mirasçıları tarafından ödenir. İntihar ya da buna benzer başka bir şaibeli durum varsa sigorta ödeme yapmayacağı için, otopsi raporu talep edebilir. Ayrıca vefat eden kişi kredi borcu ödediği sıra

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortası Olması Durumunda

Bazı bireyler ölmeden önce kendileri için hayat sigortası yaptırmış oluyorlar. Sigorta böyle bir durum karşısında ölen kişinin borçlarını ödemekle yükümlüdür. Bazı durumlarda ise bankalar kendi alacaklarını güvence altına almak için kredi kullandırdığı kişiye zorunlu olmamakla beraber rızaları dahilinde hayat sigortası yaptırıyorlar. Hayat sigortası olan bireylerin vefat durumlarında bankaya olan borçları sigorta tarafından ödeniyor. Ancak bu durumda bazı kriterler önemlidir.

Kişilerin banka kredisi bitmeden vefat durumu gerçekleştiğinde sigorta bu bedeli ödemek için öncelik ile ölüm nedeninin araştırır. Borçlunun ölümünde hayat sigortası yaptırdıysa ve bu esnada mevcut bir hastalığı olduğu halde bunu poliçede belirtmemiş ise Sigorta Şirketi bu durumu ispatladığı taktirde ödemeyi gerçekleştirmez.

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortası Olmaması Durumunda

Vefat eden kişi ölümünden önce hayat sigortası yaptırmamışsa geriye kalan yasal mirasçıları bu borcu ödeme ile yükümlü oluyor. Ancak mirasçılar bu borcu ödemek istemezlerse kanunda yeri olan reddi miras haklarını kullanabilir. Yani mirası reddedebiliyorlar. Diğer ayrı bir durum ise kredi kullanma aşamasında banka vefat eden borçlu kişiden kefil göstermesini istedi ise ve borçta bir kefil mevcutsa banka, mirasçılar bu borcu ödemeyi kabul etmedikleri taktirde kefil takip altına alınır ve banka alacağını kefilden talep eder.

İlginizi Çekebilir  Kredi Çekemiyorum- Nasıl kredi çekerim

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur

İnsan yaşamında bazen beklenmedik durumlar olabiliyor. Bunlardan biride ani gelen ölüm olabiliyor. Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur durumu da tabii hemen gündeme geliyor. Borçlar bireysel olmasına rağmen bireyin ölümü halinde eğer yaşarken hayat sigortası yaptırdıysa ve sigorta poliçesi kredi ve kredi kartları borçlarını da kapsıyorsa Sigorta şirketi bu borcu üstlenir. Kredi kartları ile ilgili istenen hayat sigortaları ölüm durumu olduğunda yakınlarını mağdur etmez. Borca bağlı olan tutar poliçede belirtilmiş olan tutar ile denk olan rakam olması gerekir. Kredi kart borç ipotek tutarı üstünden yapılıyor ise geride kalan borç yakınlara rücu edilir. Ancak böyle bir hayat sigortası mevcut değilse kredi kart borcu varisler tarafından ödenir. Bu durumu değiştirecek tek detay mirasçıların reddi miras yani ölenin mirasından mal ya da borcunu istemediğini belirtir işlemi yaptırmış olmasıdır.

Bankalar Ölen Kişinin Kredi Kartı İle İlgili Nasıl Yol İzler

Bankalar ölen kişinin mirası var ise yani üzerine kayıtlı menkul ya da gayrimenkul, bankalar da mevduat hesabı gibi varislerine kalabilecek bir mirası var ise, kredi kartı alacaklarına karşılık bu mal varlığından hak talep edebilir ve bu şekilde tahsil yoluna gidebilir. Ancak bankanın alacağı kalan mirastan çok daha fazla ise böyle bir hak talep edemezler. Vefat durumu normal ecel ile ani ölüm şeklinde değil de doğal afetler nedeni ile gerçekleşti ise (Yani deprem, yangın, sel baskını ya da bütün toplumu ilgilendiren salgın hastalıklar) banka politikalarına göre kredi kart borcunu tamamen silebilir. Eğer Banka alacağını hiç bir şekilde tahsil edemez ise ölen kişinin kredi kartı borcunu batık kredi olarak kayda alır.

İlginizi Çekebilir  Hızlı Kolay Kredi Veren Bankalar

Ölen Emeklinin Kredi Borcu Ne Olur

Günlük yaşantıda birçok emekli olan veya olmayan kişilerin kredi çektikten sonra ölmesi hemen her insanın başına gelebilir. Çekilen krediler öncelikle hayat sigortası yapılması durumunda otomatik olarak sigorta kurumu tarafından ödenir. Birçok banka bu konuda temkinli davranarak emekli olup kredi çeken kişilerin veya emekliliği gelmemiş kişilerin kredi çekmesi yapılan işlemler kuralı banka tarafından hayat sigortası yapar. Banka kendi güvencesini garanti altına alır, böylelikle emekli olup ve kredi çekip ölen kişinin borcu bankaya olmaz. Çekilen kredi ne kadar olursa olsun bu durum kişiyi etkilemez, çünkü kişiler yaptırdığı hayat sigortası emeklilik kredi borç işini bu şekilde çözümlenmiş olur.

Her Banka Emekli Olan Kişiye Kredi Verebilir Mi?

Birçok banka cazip tekliflerle emekli olan müşterine tabii ki kredi verir, verilen bu kredi belli bir yıl içinde biter, bu süreçte kişiler hayatını kaybedebilir. Kredi borcu bitmeyen emeklinin hayat sigortası olmaması ölen kişinin yakını tarafından kalan borç ödenir. Emekli olan kişinin miras veya mal varlığı olması durumunda yakınları tarafından borç üstlenilip ödenmez ise ölenin mal varlığına el konularak çekilen kredi borcu bu şekilde kapanır.

Emekli Olan Kişiler İstediği Miktar Para Çekebilir Mi?

Belli bir yaşı aşan ve çok yaşlı olan emekli çok yüksek miktarda kredi çekemez, fakat maaş üzerinden banka hesap yaparak kişinin alacağı miktarı belirler. Emekli olan ve kredi çeken kişi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra geriye kalan borç tutarı emeklinin yakınlarına devrolur. Bu ödeme kredi çeken kişinin ölmesi durumunda yakınları tarafından bankaya ölüm kağıdı ile birlikte gidilerek bildirilir. Ölen emeklinin yakınları kalan kredi borcunu ödemez ise redd- i miras yapılması durumunda muaf olurlar.

İlginizi Çekebilir  Nasıl ve ne kadar kredi çekebilirim

Kanserden Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur

Kredi çeken bir kişinin bankaya olan borcu tamamen ödenmeden vefat etmesi birçok insanın karşısına çıkabilme olasılığı olan bir durumdur. Zaman zaman haberlerde kanserden vefat eden kişilerin kredi borçlarının silineceğine dair bilgiler verilmektedir. Lakin bir detay atlandığı için bazı yanlış anlaşılmalar olmaktadır. İlk olarak bu durumda olan bir kişinin bilmesi gereken kanserden vefat eden kişinin hayat sigortasının olup olmadığıdır.

Kanserden Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa Borcu Ödenir

Hayat sigortası bilindiği üzere bu gibi durumlarda tarafları güvence altına alabilmek için uygulanmaktadır. Daha önceden hayat sigortası yaptıran bir kişinin borçları sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

Bazı durumlar dışında genellikle ödeme ile alakalı bir sorun yaşanmamaktadır. Örneğin hayat sigortası yaptıran kişi intihar etmiş ise sigorta şirketi bu borcu ödemeyecektir. Yine hayat sigortası yaptıran kişi başvuru esnasında bir hastalığı varsa bunu beyan etmelidir. Kişinin hayat sigortası yaptırırken kanser olduğu ama bunu bildirmediği tespit edilirse sigorta şirketi kredi borcunu ödemeyecektir. Eğer bu durumlardan birisi yaşanmışsa veya hayat sigortası bulunmuyorsa kanserden vefat eden kişinin kredi borcu mirasçıları tarafından ödenmek zorundadır.

Kanserden Ölen Kişinin Ödediği Taksitler Ne Olur?

Hayat sigortasının kredi borcunu ödediği bir kişinin kanserden vefat ettiği tarihe kadar ödediği taksit bedellerinin de mirasçılarına verilmesi gerekmektedir. Bu banka tarafından yerine getirilmesi zorunlu bir şarttır. Hayat sigortası yapılırken doğal yollardan hayatını kaybeden bir kişinin çekmiş olduğu tüm kredi için uygulanmaktadır. Bu durumda sigorta şirketi kredinin çekildiği ilk tarihten itibaren tüm borçları ödeyecektir. O tarihe kadar ödenen taksit bedelleri ise vefat eden kişinin mirasçılarının hakkıdır. Bu tarz durumlarda sorun çözümü için hayat sigortası önemlidir.

Paylaş
Önceki İçerikFastpay – Barokart Nedir
Sonraki İçerikATM Bankamatik Sorunu
Yaşar Ekinci
2004 uluslararası işletme mezunu, ekonomik gelişmeleri yakından takip ve analiz eden deneyimli bir ekonomistim.

CEVAP VER