Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur

0
78

İnsan yaşamında bazen beklenmedik durumlar olabiliyor. Bunlardan biride ani gelen ölüm olabiliyor. Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur durumu da tabii hemen gündeme geliyor. Borçlar bireysel olmasına rağmen bireyin ölümü halinde eğer yaşarken hayat sigortası yaptırdıysa ve sigorta poliçesi kredi ve kredi kartları borçlarını da kapsıyorsa Sigorta şirketi bu borcu üstlenir. Kredi kartları ile ilgili istenen hayat sigortaları ölüm durumu olduğunda yakınlarını mağdur etmez. Borca bağlı olan tutar poliçede belirtilmiş olan tutar ile denk olan rakam olması gerekir. Kredi kart borç ipotek tutarı üstünden yapılıyor ise geride kalan borç yakınlara rücu edilir. Ancak böyle bir hayat sigortası mevcut değilse kredi kart borcu varisler tarafından ödenir. Bu durumu değiştirecek tek detay mirasçıların reddi miras yani ölenin mirasından mal ya da borcunu istemediğini belirtir işlemi yaptırmış olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Kara Yolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Bankalar Ölen Kişinin Kredi Kartı İle İlgili Nasıl Yol İzler

Bankalar ölen kişinin mirası var ise yani üzerine kayıtlı menkul ya da gayrimenkul, bankalar da mevduat hesabı gibi varislerine kalabilecek bir mirası var ise, kredi kartı alacaklarına karşılık bu mal varlığından hak talep edebilir ve bu şekilde tahsil yoluna gidebilir. Ancak bankanın alacağı kalan mirastan çok daha fazla ise böyle bir hak talep edemezler. Vefat durumu normal ecel ile ani ölüm şeklinde değil de doğal afetler nedeni ile gerçekleşti ise (Yani deprem, yangın, sel baskını ya da bütün toplumu ilgilendiren salgın hastalıklar) banka politikalarına göre kredi kart borcunu tamamen silebilir. Eğer Banka alacağını hiç bir şekilde tahsil edemez ise ölen kişinin kredi kartı borcunu batık kredi olarak kayda alır.

İlginizi Çekebilir  Taşıt Kredisi Faiz Oranları
Paylaş
Önceki İçerikNeden Kredi Alamıyorum
Sonraki İçerikTefeciden Borç Para Almak
Beril Korkuel
2011 yılında ekonomi bölümünden mezun oldum. Türkiye Finansal ekibine kendimi geliştirmek ve bildiklerimi paylaşabilmek adına katıldım.

CEVAP VER