Swift kodu nedir

0
56

Swift Kod Nedir?

Dünya çapında tüm bankaların arasındaki elektronik fon transferini sağlayan siteme verilen isimdir. Her bankanın kendine özel 8 haneli veya on bir haneli Swift Kodu vardır.

Açılımı (Swift )

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication

( Dünya Bankaları Arası Mali Telekomünikasyon Kurumu )

Kurulum Tarihi

1973 yılında kurulmuştur.1977 yılında ise fiilen çalışmaya başlamıştır.

Swift Kod Tanıtımı

İlk 4 karakteri banka kodu , ardından gelen 2 karakter ISO Ülke kodu , ardından gelen 2 karakter ise yerel koddur. Verilmişse eğer son 3 karakter ise şube kodunu belirtir. Şube kodu verilmemiş ise Merkez şube için XXX kullanılır.

Para Transferi İşlemleri

Swift sistem üzerinden para transveri yapacaksanız saat 17:00 den önce parayı yatırırsanız 2 (iki) iş günü içerisinde karşı hesaba para geçer. Saat 17:00 den sonra para yatırırsanız 3 (üç) iş günü içerisinde para karşı hesaba geçecektir. Banka şubelerinin ayrı ayrı Swift kodu bulunmamaktadır. Her bankanın bir tane kodu vardır.

İlginizi Çekebilir  Barokart Nedir?

Transfer işlemi detayları

Havale işleminizin daha kolay ve güvenilir olması için göndereceğiniz kişinin adı soyadı ve adresini tam ve doğru olarak yazmalısınız. Alıcının Iban nosunu (TR ile başlayan ) biliyorsanız çok daha iyi olacaktır. Iban no bilinmiyorsa içinde şube kodunun da geçtiği hesap numarası gerekmektedir.

Önemli

Para Transferi yaparken veya fon yönlendirmesi yaparken sizden Swift kodu​​​​​​​ on bir hane olarak isteniyorsa ve sizin elinizde sekiz haneli bir Swift kodu​​​​​​​ bulunuyor ise sekiz haneli Swift kodunuzun sonuna on bir haneyi tamamlayana kadar X koymanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER