ATM Bankamatik Sorunu

ATM Bankamatik Sorunu
20 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 299 kez okundu.

ATM İşlem Yapacağınız Zaman Karşılaşılacak Durumlar

Bir bankamatikte kartlı ve kartsız olmak üzere iki adet işlem yapma seçeneği bulunmaktadır. Kartlı işlem yapmak için belirtilen yere kartı yerleştirdikten sonra bireye özel şifre girilerek istenen işlemler yapılabilir. Bir diğer işlem yapabilme olanağı ise kartsız şekilde bankamatiği kullanarak yapılan işlemdir. Bu işlem için bankamatiğe hiç bir kart yerleştirmeden tuş takımından Giriş düğmesine basılarak giriş işlemleri yapılabilir. Bazı bankamatiklerde giriş düğmesine bastıktan sonra dil seçimi ile ilgili seçenekler gelecektir. Bireyin anlayabileceği ve işlemlerini kolayca devam ettirebileceği dil seçilmelidir. Dil seçimi yapıldıktan sonra kartsız yapılacak olan işlemin seçilmesi gerekmektedir.

Atm Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Bankamatiğe giriş yapıp, işlem seçenekleri bölümüne gelindikten sonra ekranda görülen seçeneklerden para çekme tuşuna basılmalıdır. Bazı bankalar telefon numaraları aracılığıyla mesaj göndererek geçici şifre yollarlar, bazı bankalar kodmatik denilen ekrandaki kodu telefon ile tarayarak girişi onaylanan sistemi kullanırlar, bazı bankalar ise kendi bünyelerinde ki uygulamalarından telefon numarası ile giriş yapıldıktan sonra kartsız para çekme işlemini gerçekleştirirler.

Giriş genellikle telefon numarası ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası girilerek yapılır. Çekilecek olan paranın hangi hesaptan seçileceğine dair ekranda banka kartları liste halinde sıralanır. Çekeceğiniz banka kartını seçtikten sonra işlem yapılacak olan banka kartın şifresi girilir. Bu şifre girildikten hemen sonra parayı çekmek isteyen bireyin telefonuna mesaj olarak bir şifre gönderilir. Gelen bu şifre ile doğrulama yapılmalıdır. Doğrulama yapıldıktan sonra işlemin yapılacağı hesap seçilmelidir. Çekilecek olan para miktarı girildikten sonra onaylanarak kartsız para çekme işlemi tamamlanır.

Bazı bankamatikler kod tarayıcı sistemini kullanır. Bu sistemde bankamatikte giriş tuşuna basıldıktan sonra para çekme seçeneği seçilir. Para çekmek istenilen hesabı ve çekilecek olan para tutarı girildikten sonra bankamatik üzerindeki tarama kodu mobil şube ekranında açılan kameraya okutulur. Okutulan kod onaylandıktan sonra para çekimi gerçekleştirilebilir.

ATM Para Yatırma Limiti

ATM üzerinden yapılan işlem oranı artarak devam etmektedir. İnsanlar önceden saatlerce banka gişelerinde sıra beklerken artı kartlı veya kartsız, müşterisi olduğu veya olmadığı bankalara ait ATM cihazları üzerinden bankacılık işlemlerini yapabilmektedir. Fatura ödemesi, bir hesaba para göndermesi ya da farklı bir ödemesi olan kişilerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında ATM cihazları geliyor.

Önerilen İçerik  İsteğe bağlı sağlık ve hayat sigortası

Ülkemizde ATM cihazı olmayan banka artık yok. Küçük bankaların bile şubelerinin girişin ATM cihazları bulunuyor. Bu kolay işlem ve vakit kazancı elbette müşterileri ciddi anlamda rahatlattı. Yalnız bankaların her ATM veya hesap için koyduğu para yatırma limiti birçok kişiyi rahatsız ediyor.

ATM Para Yatırma Limiti Nedir?

Gelişen teknoloji ile gerek kendi hesabına gerekse başka bir hesaba para yatırmak isteyen insanlar bir limit ile karşı karşıya kalıyor. Acil işi olan insanlar bu limit sorunun çözülmesi için belli adımlar atıyor. Çünkü bankanın koymuş olduğu kotanın üzerinde bir hesaba ya da ATM cihazına para yatırılamaz.

ATM Para Yatırma Limiti Sorunu Nasıl Çözülür?

Para yatırma limitini artırmak isteyenler ilk olarak bankalarının çağrı merkezi ile irtibata geçebilirler. Bu sayede sorun kısa sürede çözülecektir. Yine banka şubelerine de gidilerek ATM para yatırma limitinin yükseltilmesi için başvuruda bulunulabilir.

Bu başvuru kısa sürede değerlendirmeye alınarak olumlu sonuçlanacaktır. Eğer tüm girişimlere rağmen hala sorun çözülmüyorsa müşterisi olunan banka hesabının bulunduğu şubenin yetkilisine başvurulmalıdır. Yetkili konumda bulunan bir kişi müşterisini memnun etmek için sorunu kısa sürede giderecektir. ATM para yatırma limitinin koyulmasında cihazların ve hesapların kapasite ölçümünün etkisi olduğu için hesap açarken limitin yüksek olarak talep edilmesi bu gibi sorunların yaşanmasının önüne geçecektir.

ATM Para Kabul Etmiyor

Son zamanlarda insanların en çok yardımına koşan ATM’lerde sıkça aynı sorun ile karşılaşılıyor. ATM’ler parayı sık sık geri iade ediyor. Dolayısıyla bankaların yoğunluğundan kaçıp ATM’lere koşan vatandaşlar mustarip oluyor. Şubelerde sıra beklemektense ATM’lerde kolayca işlem yapabilmek herkes için günümüzde öncelikli. Her on kişiden altısının başına gelen bu durum ile karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Atm’ye Para Yatırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

ATM’ler hassas cihazlar olduklarından dolayı yatırılan paranın özenli yerleştirilmesi gerekir. Paranın buruşuk ya da yırtık olmamasına dikkat edilmelidir. Paranın geri iade edilmesindeki büyük etkenlerden biri de budur. Zaman zaman böyle yerleştirilen paralar hasar görmüş bir şekilde çıkabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tahrip olmuş bir para ATM’ye yerleştirilirse, yırtık veya sıkışmış bir şekilde çıkma olasılığı vardır. Bu şekilde vatandaşlar yüksek miktarlar yatırdığında muzdarip olmaması için dikkatli etmeye özen göstermelidir. Bir diğer yapılması gerekense parayı değiştirip iyi durumda olan bir para yerleştirmektir.

Atm Neden Parayı Geri İade Eder?

ATM’ler insansız çalışan akıllı cihazlardır. Bu nedenle para yatırma konusunda bazı güvenlik önlemleri alınmıştır. Bu cihazlar özellikle sahte paralara karşı geliştirilmiştir ve oldukça hassastırlar. Eğer paranız iade ediliyorsa, yıpranmış paranın yanı sıra, paranın kendisi ile ilgili bir sorun söz konusu olabilir. Paranızın yıpranmış olabileceği gibi, sahte olabilme ihtimali de vardır. ATM’ler sahte paralara karşı duyarlıdır.

Eğer paranız düzgün ise ve bu sorunla karşılaştıysanız, nedeni bu olabilir. Bu durumda farklı bir para deneyebilirsiniz. Para kabul etmeme durumu teknik bir sorun değildir. Eğer ATM paranızı yuttuysa bu durum, tıpkı kart yutmada olduğu gibi teknik bir sorundur. Böyle durumlarda doğruca bankaya başvurmalısınız. Böylece paranızı geri alabilirsiniz. ATM’lerde sorun yaşamamak adına bahsedilen önlemler alınmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Önerilen İçerik  Pos Destek Hattı Ve Pos Cihazları

Atm Sahte Para Verdi

Bankamatikler günümüzde çok yaygın olarak kullanılıyor. Birçok insan banka şubelerine gitmek yerine, gerek kolaylık gerek hızlılık açısından ATM’lerde işlem yapmayı tercih ediyor. Bu durum, vatandaşlar tarafından güvenilir olarak kabul edilen ”ATM’lerin sahte para verme olasılığı var mıdır?” sorusunu akla getiriyor. Bankamatiklerde nadiren de olsa bu sorun ile karşılaşılabiliyor. İnsanlar bu konuda dünyanın dört bir yanında talihsiz olaylar yaşayabiliyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de bu gibi örneklere rastlamak mümkün.

Atm Sahte Para Verirse Ne Yapılmalı?

Bankamatiklerde az görülen bu talihsiz olay sonrasında müşteri en yakın banka şubesine bu konu hakkında müracaat etmelidir. Sahte olduğu düşünülen para banka görevlilerince kontrol edilmelidir. Para sahte ise müşteriden paranın çekildiği saat, yer ve çekilen miktara ilişkin bir dilekçe talep edilebilir.

Dilekçe verildikten sonra görevli ekip bankamatikte para kontrolü yapar. Bu sayede başka sahte para var ise imha edilir ve daha fazla müşteri mağdur olmaz.

Sahte Para Çekildiğinde Önce Nereye Gitmek Gerekir?

Sahte para bulundurmak sıkıntılı bir durumdur. Vatandaş zor durumda kalabilir. Çünkü bu durum bankayı da zor duruma sokmaktadır. Mağdur duruma düşmemek için ilk olarak en yakın banka şubesine gidip görevliye durum açıkça izah edilmeli ve bu konu hakkında bir dilekçe yazılmalıdır. İncelemeler yapıldıktan sonra aynı para tutarı bankadan alınabilir. Fakat bu işlem bir hafta kadar sürebilmektedir.

Bankalara sahte para yatırmak mümkün değildir fakat bankamatikten sahte para çekmek mümkündür. Bankamatiğin sahte para vermesi durumu pek yaygın olmasa da dikkat edilmesi gereken ciddi bir konudur. Eğer bankada sahte para ile işlem yapılırsa, banka tarafından kişi hakkında tutanak tutulabilir veya para alınıp delinebilir. Kişi parayı vermek istemez ise banka polisi arayabilir ve sahte para bulundurmak, üretmek veya kullanmak gibi suçlamalarda bulunabilir.

ATM de Unutulan Para Ne Olur

Birçok insanın başına günlük hayatta gelebilecek en önemli olaylardan birisidir ATM de para unutmak. ATM üzerinden para çeken kişinin o anki dalgınlığı rol oynar bu durumda en fazla. O an çalan bir telefon veya farklı bir durum bir alık dalgınlık yaratabilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durumun yaşanmasında ki bazı etkenlerden biriside ATM makinesinin para çekme işlemini onayladıktan sonra kişiye önce kartını daha sonra parasını vermesidir. Bunula birlikte kartını alan kişi o an cüzdanına hızlıca koyup çıkabilir. Kişinin böle bir durumla karşılaşması sonucunda varsa sıradaki insanlar da çok önemli rol oynar. Kişinin o anki dalgınlıkla paraya almadan giderken uyarılması bir hayat kurtarma biçimi olarak da değerlendirebilir bazı insanlar. Parayı ATM de unutup giderken sıradaki kişinin bu durumu fark etmesinde de iki farklı yeni olasılık doğar ortaya.

Önerilen İçerik  Barokart Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Sıraya Farklı İki Farklı Olasılık

Bu olasılıklardan birisi normal olarak kişinin bu durumu fark etmesinden hemen sonra oradaki parayı alıp size bildirmesi ve bu parayı size teslim etmesidir. Bunun sonucunda karşılıklı ilişkiler de sağlama alınmış olur. Bunun dışında diğer olasılık ise kişinin size haber vermeden bedavadan bir miktar paraya sahip olmasıdır. Böyle bir durumda yaşanılan olay hakkında bankaya bilgi verebilir ve ATM kamera kayıtlarından paranızı o an kimin ıslattığını öğrenebilir ve bir ümit paraya tekrar sahip olabilirsiniz.

Parayı ATM’nin Yutması

Parayı ATM’nin yutması gibi durumlarda ATM tarafından yutulan banka tarafında bekletilir. Gün sonunda banka hesaplarında bu para fazla para görünerek banka hazinesine iade edilir. Daha sonra araştırılır ve para sahibi bulunur. Bu durumda da paranız tekrar hesabınıza yatırılır veya sizin başvurunuzla daha çabuk bir süreçte araştırılıp sonuç alınabilir.

Bankamatik Sahte Para Verdi

Günümüzde bankamatikler ile işlem yapan insanlar birçok bankacılık işlemini kısa sürede yapabiliyor. Para yatırılabiliyor, para çekilebiliyor, fatura ödenebiliyor, havale ya da EFT yapılabiliyor. Bu işlem yoğunluğu bankamatiklerde ciddi anlamda bir nakit akışının olduğu anlamına gelir. Şimdiye kadar çok yaşanan bir sorun olmasa da bankamatiklerin sahte para verdiği durumlar olabilir.

Sonuç olarak bankamatikler teknolojik bir sistemden oluşuyor. Bu sistemin muhakkak bir açığı oluşabilir ya da arıza yapabilir. Oluşan açığı veya arızayı kullanmak isteyen kötü niyetli kimseler tarafından bankamatiğe sahte para verilebilir. Çektiği paranın sahte olduğunu anlayan kişilerin yapması gereken bazı işlemler vardır.

Bankamatik Sahte Para Verdiğinde Ne Yapılabilir?

Öncelikle bankaların açık olduğu bir zamanda bu durumla karşılaşılmış ise bankamatiğin sahibi olan bankanın en yakın şubesine gidilmelidir. Eğer bankaların kapalı olduğu bir zamanda bu sorun oluşmuşsa ilk olarak bankanın çağrı merkezinin aranması gerekmektedir. Böylelikle bankamatiğin verdiği sahte para kayıt altına alınacaktır.

Sonrasında banka şubesine gidilerek bu durum bildirilir. Paranın gerçekten sahte olup olmadığı araştırıldıktan sonra kişiden bir dilekçe yazması talep edilir. Bu dilekçe işleme koyulur. Bankamatikte başka sahte para olup olmadığı kontrol edildikten sonra mağduriyet yaşayan müşterinin sorunu banka tarafından çözülür. Bu mağduriyeti yaşayan banka müşterisinin polis tarafından ifadesi alınabilir. Çünkü bu durum belki de büyük bir kalpazan çetesinin yakalanmasına vesile olabilir.

Bankamatik Sahte Para Verir Mi?

Normal şartlarda bankamatikler çok güçlü yazılımlar desteklenmektedir. Bu çeşit güvenliklerin olduğu bir sistemin kandırılması zordur. Yine para yatırılan ve çekilen hazne farklı yerdedir. Ama her ne olursa olsun bu olabilecek bir durumdur. Yapılması gereken en kısa sürede banka ile irtibata geçmektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git