Banka Çalışanı Olmak İçin Sınavlar

Banka Çalışanı Olmak İçin Sınavlar
20 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 89 kez okundu.

Banka Sınavları Nelerdir

İşsizliğin had safhada olduğu günümüzde genellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin Lisans, Ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin hem deneyim sahibi olmaları hem de giriş ve çıkış saatlerinin belli olduğu, ortamın kaliteli oluşu ve hafta sonları tatil olduğu için başvurdukları sınavlardır.

Banka Sınavlarının Zorluk Dereceleri Nelerdir?

Bankalar arası farklılık gösterebileceği gibi bazen acele eleman lazım olduğu için normalden kolay olabilir. Banka sınavları arasında en zor olanı ise Müfettiş Yardımcılığı sınavıdır. Hiyerarşik olarak sınavın zorluk derecesi de düşmektedir.

Sınavlara Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk önce bankacılık ile ilgili gündemi, ekonomiyi takip etmemiz gerekir. Çünkü bankacılık ekonomik gündemle paralel bir yapıda olduğu için sınavlarda genel teori soruları sorulabileceği gibi güncel sorular da sınav sorusu olarak karşımıza çıkabilir.

Banka Sınavından Sonra ki Aşama Nedir?

Teori sınavını geçtikten sonra önünüzde geçmeniz gereken mülakat sınavı vardır.

Mülakat Sınavları Hakkında Bilgi 

Sizinle birlikte teori sınavını geçen kişilerle beraber topluca grup tartışması yapılır. Bundaki amacın konuyla alakalı nokta düşüncenizi ifade edebiliyor musunuz olduğudur. Diğer kişilerin sözlerini kesip kesmediğinize bakılır. Eğer toplu mülakatı geçerseniz bireysel mülakata çağırılırsınız. Bireysel mülakatta en az iki uzman ve hangi departmana başvurduysanız o departmanın şefi gelir. Kendinizi anlatmanız, tanıtmanız ve en iyi şekilde ifade etmeniz beklenir sizden.

Bankacılık sektöründe seküler bir sektör olduğu için gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelere yeterince ayak uydurabilmek önemlidir ve bunu kesinlikle yapmalısınız. İşinizi en iyi şekilde yaparak işinizin ehli olursanız ve gündemi hele ki ekonomik gündemi takip ederseniz eğer iyi bir bankacı olabilirsiniz. Başarının anahtarı sizsiniz kendinizi ne kadar iyi geliştirirseniz o kadar başarılı olursunuz.

Önerilen İçerik  2018 Destekleme Paraları Ne Zaman Yatacak

Müşteri İlişkileri Danışmanı Nasıl Olunur

Müşteri ilişkileri müşterileri daha iyi anlayabilmek, beklentilerini daha iyi kavrayabilmek için gerekli verileri toplayıp, bu veriler ile çalışma yöntemlerini belirleyen ve geliştiren bir çalışma ürünüdür. Daha önce ki yıllarda buna benzer bir iş kavramı halkla ilişkiler olarak adlandırılıyordu. Ancak son yıllarda gelişen iş hayatının yenilikleri ile aralarında ki farklar olumlu yönde açılmaya başladı denebilir. .

Müşteri İlişkileri Danışmanı Nedir?

Yapacağı herhangi bir işin konusu ile bilgisi olmayan kişilerin bu işi yapabilmeleri için uzman olan bir kişiden yardım alması gerekir. Bankalar da bu işlemi gerçekleştiren müşterileri bilgilendirmek ve yönlendirmek ile görevli kişilere müşteri ilişkileri danışmanı denir.

Bankalar için müşteri ilişkileri danışmanı çok önemlidir. Bu iş için görevlendirilecek personeli çok özenle ve dikkatli bir seçim ile işe alınır. Çünkü; Banka müşterisinin bankadan memnun kalıp kalmaması ve banka ile çalışmaya devam edip etmemesi konusunda ki en önemli etmen müşteri ilişkileri danışmanıdır diyebiliriz. Banka müşterilerine iyi davranmayan, konular ve işi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan danışman müşterinin bankadan memnun kalmamasına ve bankanın mudi kaybetmesine neden olur.

Gittikçe aşama kaydeden bankalardan bazıları bu konu da bir adım daha önde olarak her müşterisine bir müşteri danışmanı atamış olup, o müşterinin tüm işlerini takip etme işi ve müşteriye tüm bankacılık işlemlerinde destek olmak o danışmanın sorumluluğuna verilmiştir. Bu durum, müşteri tarafından talebinin daha rahat karşılanmasını sağladığı için memnuniyet verir.

Ayrıca bankaların birde çağrı merkezi denen müşteri hizmetleri adını verdikleri gün boyu çalışan müşteri ilişkileri danışmanları vardır. Bunlarda 7/24 telefon ile hizmet vermekte olup müşterinin anlık taleplerine destek olarak cevap vermektedirler. Müşteri karşılaştığı herhangi bir sorunu mesai saati kavramı olmadan istediği bir saatte arayarak müşteri ilişkileri danışmanından destek alabilir.

Önerilen İçerik  Devlet Bankaları Hangileri

Banka Avukatlığı Nedir

Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra mesleğini icra etmek, avukatlık yapmak isteyen öğrenciler mesleki hayatına Hakim- Savcılık sınavlarını tercih ederken bir çoğunluk da Bankalarda, Özel kamu ve kurum kuruluşlarında aylık maaş ile çalışmayı tercih ediyor. Bir kısım hukuk mezunu da Müfettiş, Uzmanlık sınavları ile uzman hukukçu, unvanlarında kamu kurum ve kuruluşlarında belli bir süre tecrübe ve çevre edinme düşüncesi ile kurum avukatlığını seçiyor.

Hukuk fakültelerinin sayı ve yıllık alım kontenjanlarının artması bu bölümden mezunların iş bulma olasılıklarını daha aza indirgiyor. Mezun olduktan sonra kendi bürosunu açamayacak olan veya riske atmayıp aylık düzenli maaş ile mesleğini icra etmek isteyen kişiler banka avukatlığını tercih ediyor.

Bankacılık sektörünün dünya üzerinde giderek büyümesi bu alanda ki açıkları da beraberinde getiriyor. Hukuksal alanda bu problem kurum avukatlığı aracılığı ile gideriliyor. Bankaların tahsili gecikmiş alacaklarının en büyük çoğunluğunu kendi kredi kartları oluşturur. Vatandaşımızın hali hazırda kart kullanımını öğrenememiş olması bu sektörün devamlılığının mevcudiyetini kurar. Bu yüzden kurum (banka) avukatlığı yeni mezunlar arasında, tercih edilebilirliği yüksek seçenekler arasında yer almaktadır.

Banka Avukatı Görevleri

Banka avukatının görevi, kısa vadeli müşteri sıkıntısı ile karşı karşıya gelmesi nedeniyle bankaya olan kredi ödemelerini geciktirmiş ancak iyi niyet ile geciken borçlarını ödeme taraftarı olan esnafın bu talebini yerine getirmek amacı esas alınarak ilgili birimler üzerinde verilen vekalet ile uzlaşılmış yol kullanıp, borçluların borçlarını hukuki yoldan tahsil etmek. Sözleşmeli olarak, hukuki takibe intikal etmiş dosyaların takibini yapmak. Danışmanlık ve bilgi alımıdır. Taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkları çözüm odaklı sonuç vermek. Rehin ipotekleri ve ipotek tesisini yürütmek ve takibini yapmaktır. İpotek ve sair her türlü teminat alınması, teminatın hazırlanması ve paraya çevrilmene ile ilişkin işlemler.

Önerilen İçerik  Evde Bakım Parası Maaşı Almak

Banka Müdürleri Ne Kadar Maaş Alır

Hizmet sektörünün en önünde gelen işlerden biri olan bankacılık milyonlarca insana maddi açıdan destek olmaktadır. Bu sektör içinde çalışanlar arsında banka personeli ve müdürü aynı maaşı alamazlar. Banka çalışanı sektörün büyümesi nedeniyle işlem çeşitleri artması banka çalışanı tarafından branşlaşması ihtiyaç doğmasına vesile olur.

Bu durumda banka ve personel aynı maaşı almaz. Bankada çalışan personel işine, tecrübesine, ve branşlarına göre değişir. Banka müdürü yaklaşık 7000 ile 2000 arasında maaş alır? Banka personeli müdürün aldığı maaş ile aynı olarak almaz. Bu rakamlar banka müdürleri için değişebilir. Bazı banka müdürleri ise ciddi rakamlarda maaşını alır, yani yüksek miktardan alınan para çalışanın işine göre değişir.

Banka Çalışanı Ve Müdürün Arasında Ki Fark Nedir?

Birçok çalışan personel ve müdür arasında iş farkı olmaktadır, bu nedenle müdür ile personel aynı maaşı almamaktadır. Birçok bankalar personel ve müdür arasında maaş olayı değişir. Özel sektör olan banka ve devlet bankası çalışanı mutlaka aynı ücreti olmamaktadır. Banka müdürü üzerinde olan bir takım sorumluluğun fazla olması ve bütün işleri kontrol altında tutması işinde bir takım zorluklar çıkartır.

Her Banka Çalışanı Ve Müdürü Arasında Neler Yaşanır?

Öncelikle bankaların birçoğu özel olarak çalışır ve bunların yanı sıra devlet bankası diğer özel banka ile çalışan müdürün maaşı aynı olmamaktadır. Bankacılık işinde bir takım sınavlar sonucu banka sektörüne yönlendirilir. Çalışan kişinin puan derecesi yüksek olmalıdır, ayrıca banka personeli olarak çalışan kişinin banka müdürü olması ihtimali vardır. Böylelikle çalışan ve banka müdürü arasında iyi diyalog olur. Ayrıca banka müdürlerinin aldığı maaş artabilir, yani yüksek olması durumunda daha da maaşı yükselebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git