Devlet Bankaları Hangileri

Devlet Bankaları Hangileri
20 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 142 kez okundu.

İş Bankası Devlet Bankası Mı?

Teknoloji çağında artık bankacılık işlemleri birkaç tuşla yapılabilmektedir. Bunun rahatlığı ve kolaylığı bankaların kendi geliştirdikleri sistemlerle de birleşince orta büyük bir müşteri ağı çıkıyor. Havale, EFT, fatura ödeme, trafik cezası, vergi ödemesi, kredi kartı ve kredi başvurusu gibi birçok işlem bankaların sunmuş olduğu imkânlar sayesinde kolaylıkla halledilebiliyor.

Ülkemizde banka şubelerine giderek işlemlerini yapan büyük bir kitlede hala mevcuttur. Banka tercihi konusunda genellikle kamu yani devlet bankaları daha çok tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi güvence, uygun kampanyalar ve şube sayılarının fazlalığı olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’de faaliyet gösteren ve cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonra hizmete açılan İş Bankası’nın da devlet bankası olup olmadığı zaman zaman araştırılan bir konudur.

İş Bankası Devlet Bankası Değildir

Günümüzde İş Bankası devlet bankası olarak hizmet vermemektedir. Birden fazla ortağı olan ve güçlü bir yönetim kadrosuna sahip olan İş Bankası gün geçtikçe kendisini geliştirmektedir.

Teknolojik imkânları, şube sayısının fazla olması ve müşterilerine sağladığı imkânlar nedeniyle zaman zaman İş Bankasının devlet tarafından idare edildiği algısı oluşmaktadır. Lakin İş Bankası özel bir kurumdur. Bankacılığın olmazsa olmazı rekabet sahasından uzak kalmamak için İş Bankası gün geçtikçe kendisini geliştirmektedir. Bu gelişim verilen hizmete ve müşteri oranını da olumlu olarak yansımaktadır.

İş Bankası Nasıl Bir Sistem Uyguluyor?

İş Bankası tek bir şahsa ya da kuruma ait olmasa da güçlü bir yönetim kadrosuna sahiptir. Kredi çekmek isteyen müşterilerine sunmuş olduğu uygun faiz oranları, yüksek personel sayısı ve kolay iletişim imkânlarıyla müşterilerini memnun etmektedir. Vermiş olduğu hizmetlerle İş Bankası bir devlet bankası kadar ciddi ve profesyonel olarak çalışmaktadır.

Önerilen İçerik  2018 Destekleme Paraları Ne Zaman Yatacak

Halk Bankası Devlet Bankası Mı

Hızla büyüyen ve gelişen gelişmeye de devam eden bankacılık sektörü ülkemizde çok büyük bir piyasa oluşturmakta ve ülkemizin ekonomik olarak da büyük kazanç elde ettiği bir platformdur. İnsanların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik destek amacıyla başvurdukları bankalar hayatımız da büyük yer kaplamakta ve yaşantımızın her yönüne bunu katmaktayız. Yerli ve yabancı sermayelerin yatırım yaparak ülkemizde bankalar açmadı ülke olarak bankalara olan talebimizi açık olarak göstermektedir.

Ekonomik olarak kalkınmada ve yatırımlarda da önemli roller üstlenen bankalar günümüzde olan büyük yatırımlara finans sağlamakta ülke refahı için stratejik konum olmaktadır. Bankacılık sektörü ülkemizde devlet ve özel sermayeli kuruluşlar olarak ayrılmaktadır. Devlet bankaları devletin büyük yatırımlarına finans sağlarken insanların bankadan olan taleplerini de karşılamaktadır. Halk Bankası da ülkemizde devlet bankalarından bir tanesidir.

Halk Bankasının Tarihsel Gelişimi

1933 yılında kurulumu resmileşen Halk Bankası 1938-1950 yılları arasında Halk Sandıkları kanalı ile hizmetlerini yürütmüştür. 1950 den sonra ise Halk Bankası şubeler açma vasıtası ile tamamen piyasaya girmiş direkt olarak kredi verme yetkisini eline almıştır. 1964 yılından itibaren ise sermayesi arttırılarak desteklenmiş giderek büyüyen bir devlet bankası haline gelmiştir.

İnsanların güvenle alışveriş halinde olduğu Halk Bankasına devlet bankası olduğu için daha güvenilir bir bakış açısıyla yaklaşılmış insanların bu rağbetiyle hacmini giderek büyütmüştür. 1992 yılında ise Türkiye Öğretmenler Bankası, 1993 yılında Sümerbank, 1998 yılında ise Etibank devredilmiştir. Bunlarla birlikte tamamen yükselişe geçen Halk Bankası daha da güçlenmiş ülkemiz bankacılık sektöründe adından güvenle bahsedilen banka markası haline gelmiştir.

2001 yılında Türkiye Emlak Bankası ve 2004 te Pamukbank T.A.Ş’nin de Halk Bankasına devriyle beraber bir devlet bankası olan Halk Bankası gücüne güç katmış yüzlerce şubesiyle halka hizmet eder hale gelmiştir. Günümüz piyasa değeri 15.950.000.000,00 TL olan Halk Bankası en çok kar getiren bankalar arasında başlarda gelmektedir.

Önerilen İçerik  Banka Personel Alımı
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git