Kredi Çekemiyorum- Nasıl kredi çekerim

Kredi Çekemiyorum- Nasıl kredi çekerim
20 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 4.386 kez okundu.

Neden Kredi Alamıyorum

Kredi hayatın her köşesinde kullanılan, eşya, ev, araç sahibi olmak isteyen tüketicinin başvurduğu para kaynağı olan sistemdir. Genellikle ev, araba almak için sıkça kullanılan kredi çekebilmek için bankaların sunduğu şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir, bankaların şartlarını yerine getiremeyen tüketicilere bankalar kredi vermemektedir. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun birçok farklı yanıtı mevcuttur.

Düzenli Bir Gelir Olması

Bankalar tüketiciye kredi verirken, tüketicinin geri ödeyebilme ya da ödeyememe ihtimalini düşünerek kredi vermektedir. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa yani bir iş sahibi değilseniz belgeleyebilecek bir geliriniz yoksa bankalar size kredi vermeyebilir. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun cevaplarından bir tanesi de budur.

Var Olan Borç Miktarı

Bankalar kredi verirken tüketicinin var olan borçlarını da hesaba katarak kredi vermektedir. Eğer diğer bankalara ya da krediye başvurduğunuz bankada hala ödemekte olduğunuz bir borcunuz varsa bankalar bunu risk olarak görüp size kredi vermemekte ya da istediğiniz tutarda kredi vermeyerek daha düşük miktarlarda kredi vermektedir. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun cevaplarından olan borç miktarını düşürerek tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Kredi Alamıyorum sorusunun en belirgin cevaplarından biri kredi notudur geçmiş dönemde bankalarla ödeme konusunda sıkıntı yaşadıysanız, veya hala bankalarda olan borçlarınızdan dolayı ödeme sıkıntısı yaşıyorsanız, bankalar arasında kişinin banka sicili olarak bilinen kredi notunuzu doğrudan etkileyerek kredi notunuzu düşürebilir ve bu da size kredi çıkmamasına sebep olabilir. Kredi notunu düşürmemek veya yüksek tutmak için var olan borçlarınızı düzenli ödeme yaparak, kredi kartlarınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilir ya da düşmesin engelleyebilirsiniz. Neden Kredi Alamıyorum sorusunun cevabı yukarıdaki 3-4 ana başlıkta toplanmaktadır. Bunlardan bir ya da bir kaçını sağlamıyor iseniz bankalar size risk gözüyle bakıp kredi vermeyecektir. Bu durumu düzeltip tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor

Bankalar nakit para ihtiyacı olan vatandaşların ihtiyaç durumuna göre kredi imkânı sağlamaktadır. İhtiyaç, araç ve konut kredisi en yaygın kullanılan kredi türlerinin başında gelir. Bankalar kredi vereceği müşteri için bazı ön araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaya göre başvuru sahibine kredi vermektedir. Eğer araştırma olumsuz geçerse kredi çıkmayacaktır. Araştırma yapılırken bazı şartlar vardır. Ama iki husus çok önemlidir.

Bankaların Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunan kişi bankalarla daha önceden herhangi bir sorun yaşamamalıdır. Yani bir kredi kullandıysa veya kredi kartı varsa ödemelerini düzenli yapmış olması gerekir. Bu kredi başvurusunda bulunulan bankanın dışında bir banka daha olsa önemlidir. Kredi Kayıt Bürosunda her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bankalarla olan ilişkiler kaydedilmektedir. Bu kayıtlar bir puanlama cetveli ile bankalar tarafından görülmektedir.

Bankaların kredi verirken sağlanmasını istediği ilk şart belli bir oranda kredi notudur. Daha önce bankalarla sorun yaşayan bir kişinin yeni kredide sorun çıkarıp çıkarmayacağını test etmek istemezler. İkinci olarak ise kişinin aylık geliri bankaların kredi verirken araştırdığı bir konudur. Kredinin taksitlerini ödeyebilecek kişi banka tarafından olumlu müşteridir. Bu da kişinin belgelenebilir aylık gelirinin en fazla yarısı kadar bir taksit ödeneceği anlamına gelmektedir. Elbette bu şartı sağlamadan önce kredi notunun istenilen seviyede olması şarttır. Aksi takdirde kredi yine çıkmayacaktır. Kredi notu yüksek olduğu halde maaşı yetersiz olan bir kişinin de talep ettiği kredi onaylanmayabilir.

Kredi Kayıt Bürosu Sicil Düzeltme

Bankalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle kredi çekemeyen kişi ilerleyen süreçte otomatik ödeme talimatı vererek, herhangi bir kredi kartı kullanarak kredi notunu yükseltebilir. Uzun olsa da düzenli ödeme takvimler Kredi Kayır Bürosu’nda bulunan sicili düzeltecektir.

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Acil nakit ihtiyacı olan insanlar için bankadan kredi çekmek akla ilk gelen çözümlerden birisidir. Her bankanın kendine göre hitap ettiği bir müşteri kitlesi vardır. Bireysel ve kurumsal olarak kredi türleri de iki ayrılıyor. Kurumsal kredi için yapılan başvurular miktar olarak çok yüksek olduğu için ciddi bir araştırma sürecinden geçiyor. Bireysel kredilerde kurumsallar kadar olmasa da bir araştırmaya tabi tutuluyor. Bankaların kredi verirken sağlanmasını beklediği bazı şartlar oluyor. Bu şartların yerine getirilmesi veya başvuru sahibinin bu vasıfları taşıması durumunda kredi veriliyor.

Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Bankaların Kredi Kayıt Bürosu sisteminde tutulan verilere ulaşma hakları vardır. Bu sistemde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bankalarla olan ödeme ilişkilerine göre not verilir. Bir kişi bankalarla sorun yaşamışsa veya halen yaşıyorsa banka kredi vermeyecektir. Ya da sorun yaşanmasa da hiç veya çok az bankacılık işlemi yapıldığından dolayı kredi notu düşük olabilir. Bu durumda da banka kredi vermekten çekinecektir. Maaş konusu da kredi vermeden önce bankaların incelediği bir konudur. Bankalar borçların zamanında ödenmesini garanti altına almak isterler. Kişinin kredi taksitlerini ödeyebilecek imkânı varsa bu kredi olumlu sonuçlanacaktır.

Önerilen İçerik  Nasıl ve ne kadar kredi çekebilirim

Kredi Borcu Ödendiği Halde Yeni Kredi Neden Alınamıyor?

Daha önceden kredi çeken kişi ödeme sürecinde bankayla sorun yaşamış olabilir. Bu gecikme sorunu da sistem tarafından kayıt altına alınır. Kişinin kredi taksitlerini ödemede geciktiği sistemde görülebilir. Daha önceden kredi çekip borcunu tamamlayan birisi eğer ödemelerde gecikme sorunu yaşadıysa yeni bir kredi çekme olasılığı düşecektir. Yine aylık gelir seviyesinde bir düşüş yaşanmışsa ya da herhangi bir işte çalışmıyorsa bu kişinin de bankalardan kredi çekme ihtimali zamanla düşecektir.

Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir miyim

Kredi Nedir?

Kredi bankaların müşterilerine sunmuş oldukları hizmetlerden sadece biridir. Kredi nakde ihtiyacı olan veya taşıt, konut alımlarında bankadan alınan borç paradır. Alınan bu borç paradan banka müşterisinde faiz almakla birlikte faiz almayan bankalar da mevcuttur. Kredi çekmek isteyen kişinin kredisinin miktarı kaç taksit imkanından yararlanmak istediği çekilen kredinin faizini belirlemede oldukça önem taşımaktadır. Bankadan alınan bu kredilerin belirli bir zaman diliminde ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdire bankayla yapılan anlaşmanın dışına çıkıldığı takdirde bankanın aldığınız kredinin peşine düşmesi gerekmektedir.

Kredi Gecikmesi Ne Kadar Olabilir

Bankalardan alınmış olan kredilerin ödeme zamanı geldiğinde bu ödemelerin gerçekleşemediği tarih aralığında banka dosyanızı hemen işleme koymaktadır. Bankalar ilk geçen taksit için uyarı telefonları, uyarı mailleri, uyarı mesajları yollamaktadır. Bu uyarı mesajlarından sonra banka ikinci ödemenin geldiği zamanın son gününe kadar beklemektedir. Eğer yine kredi alan tarafından ödeme gerçekleştirilmez ise kredi kayıtlarının bulunduğu büroya yollanır.

Bu iki aylık süreçte ödenmeyen krediler için faiz uygulamasına gidilir ve faiz bankalar tarafından alınmaktadır. Kredi kayıtlarının bulunduğu büroya dosya sevki gerçeklemiş ise eğer ödemeler için hukuki süreç başlamış olmaktadır. Ardından üçüncü ayın son ödeme gününe kadar tekrar bir ödeme gerçekleştirilmez ise eğer bu kez evinize iadeli taahhütlü ihbarname yollanmaktadır. Üç ayın sonundan itibaren ödemenin son gününe kadar yapılmayan ödemeler için bankaların avukatları ve icrada görevli memurlar dosyayı almış olmaktadırlar.

Kredi Gecikmem Varken Kredi Alabilir Miyim?

Bankalar kredi verirken gelir belgenize bakarak veya herhangi birinin kefil olmasıyla kredi vermektedir. Bu durumda banka daha ilk krediyi verirken zorlamaktadır. Kredinin üstüne birde gecikme gören dosyanın üstüne kredi vermesi uygun olmamaktadır.

Kredinin Üzerine Kredi Çekilir mi?

Acil paraya ihtiyaç duyulan zamanlarda bankalar herkesin imdadına yetişerek ihtiyaç kredisi kullandırıyor ve tüketiciler belirli bir plana göre ödeme yapmak üzere kredilerini kullanarak kısa süreli finansman derdinden kurtuluyorlar. Fakat bazen ekstra durumlar ortaya çıkıyor ve bir diğer krediye daha ihtiyaç duyuluyor.

Mevcuttaki kredi borcunun ödemesi bitmemişken 2. krediye başvurmak da mümkün olabiliyor. Çünkü kullanılan kredinin sayısı önemli değildir. Önemli olan husus kullandığınız kredinin limitidir. Bu limit ise tüketicilerin kredi notuna bağlıdır. Örneğin 20.000 TL kredi limiti olan bir kişi limitini aşmayacak şekilde 5 tane farklı bankadan bile kredi çekebilir.

Bir Kişi Kaç Tane Kredi Çekebilir?

Bir kişinin kaç adet kredi çekebileceği durumu kişiden kişiye ve kullanmak istediği kredi tutarlarına göre değişir. Eskiden kullanılan krediler, eski kredi kartları borcunu ödeme alışkanlıkları, mevcuttaki krediler ve kredi kartları, mal varlığı, gelir belgesi, icra borcu ve benzeri resmi borç ve varlık değerleri kişinin kredi notunu ve kredi limitini etkiler.

Eğer bir kişinin kredi notu ortalama düzeyde ise limitini doldurana kadar ufak ufak limitlerle 10 adet kredi bile kullanabilir. Dikkate alınacak husus kaç tane kredi kullanıldığı değil, kullanılan kredi tutarlarının limiti ne kadar doldurduğudur. 100.000 TL kredi limiti olan bir kişi 10.000 TL tutarında bir kredi kullandıysa 90.000 TL daha kredi limiti vardır. Bu örnekteki kişi 90.000 TL krediyi tek seferde kullanabileceği gibi 9 eşit parçada toplam 90.000 olarak da kullanabilir.

2. Krediyi Çekebilmek İçin Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Mevcutta bir krediniz var ve limitiniz 2. krediyi çekmeye yetmiyorsa kredi notunuzun yükselmesi gerekir. Kredi notu yükselmesi için ise maalesef sadece zaman gereklidir. Mevcuttaki krediniz ve kredi kartı borçlarınızı gününde ve eksiksiz ödediğiniz takdirde kredi notunuz yavaş yavaş yükselecek ve buna oranla limitiniz de yükselecektir.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

Günlük hayatımızda kredi kartı kullanıcısı son derece artmaktadır, bütün kredi kart kullanıcılar banka tarafından takip edilir. Bu takibin amacı müşteri kullandığı kartın ödemesini nasıl yaptığıyla ilgilidir. Birçok kart kullanan kişi ay sonu ya da aybaşı kullanmış olduğu harcamanın asgarisini ödemektedir. Yani yaptığı alış veriş birikir kart hesaba yüklenerek ödeme oldukça artar. Kart kullanan kişi her ay düzenli ödeme yapması durumunda banka tarafından kredi notu oluşturur. Bu kredi notu takibe alınarak müşteriyi bankaya çekerek kredi başvuru yapmak isteyen bu müşterinin başvurusu kabul edilir. Fakat kredi notu düşük olan müşteri değerlenmeye alınarak kredi başvurusu reddedilir? Bir gün içinde onlarca başvuran müşteriler bankaya giderek kredi başvurusu yapmaktadır.

Kredi Başvuruşu Müşteriye Olumlu Veya Olumsuz Nasıl Bildirilir

Başvuru yapan kişilerin aynı gün içinde cevap olumlu veya olumsuz olarak bir bilgi banka çalışanı tarafından müşterisine verilmemektedir. Kredi başvuru yapan müşteri öncelikle bir zat kendi bankaya giderek çalışanla görüşür ve gereken evrak ile forum doldurulur. Banka çalışanı tarafından müşteriye bilgi verileceği belirtilir. Bu bilgi ister olumsuz, ister olumlu olsun en az müşteriyi bir hafta bekletir. Cevap müşterinin telefonuna mesaj yoluyla iletilir.

Önerilen İçerik  Hızlı Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkate alınacak en önemli detaylardan birisi müşterinin kaç yıl kredi kartı kullanıcısı olduğudur. Bu banka çalışanı için en önemli bilgilerden biridir, ayrıca kredi kartı kullanıcısı yıllardır müşteri ödemesinde aksaklık yapmamış ise buradan tam not alır. Bu şekilde titizlikle dikkate alınan müşterilerin kredi başvurusu dikkate alınmaktadır. Fakat kart kullanıcısı bir ay düzenli ikinci ay ödeme aksaklığı yapması durumunda kredi başvurunun reddine karar verilmektedir.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi

Günlük yaşantımıza devam ederken, bazı dönemler beklenilmeyen acil nakit ihtiyaçları olabiliyor ve bunları çözebilmek adına bankalardan kredi taleplerinde bulunuluyor. Bankalar, kredi verme konusunda istekli olup; taleplere mümkün oldukça olumlu cevaplar vermek istiyorlar. Çünkü verdikleri ödemeden daha fazla bir ödeme yapılacağı için, banka bu durumda karşısında kazanç sağlıyor.

Bankalar Hangi Durumda Kefil İsteyebilir?

Kredi kullanmak için banka açısından bazı şartları sağlamanız gerekiyor ki bunların başında; kredi notunuz gelir. Kredi başvurunuz incelenirken TC kimlik numaranız ile sorgulama yapılarak; ilk olarak kredi notunuza bakılıp, kredi notunuz belli bir puanın üzerinde ise gelir düzeyinize göre krediniz direk onaylanır.

Kredi puanınız kredi kullanımı için yeterli değilse, bankalar direk olumsuz cevap vermek yerine hemen yeni bir planı devreye sokarlar. Bunun başında da sizden kefil bulmatalebinde bulunabilir. Kredinizin onaylanma sürecinde; borcunuzu ödemediğinizde kefilde borçlu olacak, bunu kabul ettiğini onaylama amacıyla kefilden de imza alınacağı için, kefilin bankalarla olan ilişkisi de kredinin onaylanmasında önemlidir.

Kefillik İçin İstenebilecek Belgeler

Kredi puanınız yeterli olmadığı için, sizden kefil istenildiği zaman sizinle birlikte kefil de borçlanacağı için, kefilin ödeme durumu da banka için önemlidir. Aynı şekilde kefilin TC kimlik numarası ile sorgulama yapılarak kredi puanına bakılır, kredi puanı ortalama üzerinde ise evraklar tamamlanarak krediniz kullandırılır. İstenilecek belgeler;

– Kimlik belgesi ve fotokopisi

– Gelir belgesi

– Güncel kefil olacak birey adına düzenlenmiş fatura olup, belgeler de teslim edildiğinde imza karşılığında kredi onaylanır.

Kefil için sorgulama yapılırken; kefilin kredi borcu olduğu görülürse bu durumda olumlu sonuçlanması riske girebilir. Burada da kefilin kredi borcu ile çekilecek kredi borcu eklenerek, borç olarak hesaplanarak gelir düzeyinin ödeme planı için yeterli olduğuna bakılarak, sonuç değerlendirilir. (Kefil olunması, kefilin kredi limitine borç olarak ekleneceği için kullanabileceği kredi limitini etkiler.)

Bu yüzden kefil bulmanız gerektiği durumlarda; kefilin birden fazla kredi borcu varsa, bu kişiye teklif dahi etmemenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kara Liste Nedir?

Bankacılık anlamına sıkça ismini duyduğumuz tabirlerden birisi de, kara liste tabiridir. Kara liste, kişilerin kredi sicillerinde olabilecek en olumsuz durumların başında yer alır. Halk arasında avukatlık olmak olarak bilinen, bankacılıkta yasal takip sistemi adını verdiğimiz durum ile baş başa kalan kişiler kara listede yer alan kişilerdir. Yani yasal olarak yasal takip başlatılan kişiler, bankalar tarafından kara listeye alınır.

Kara Listeye Neden Düşerim?

Bankaya olan kredi borçlarını 90 gün boyunca ödemeyen kişiler, yasal takip sistemine düşer. Yani bir kişinin kara listeye düşmesi için, 90 günlük bir süre zarfı boyunca borcunu ödememesi geçerli bir sebeptir. Yasal takip sisteminde bankalar devreye avukatları sokarak, kişilere tüm borçlarını ödemesi konusunda bir ihtar çeker. Bu son ihtara da uymayan kişiler için ise haciz uygulaması başlatılır.

Bahsettiğimiz 90 günlük süre konusunda bazı bankalar uygun gördüğü durumlarda ek süre tanıyabilir. Ancak genel duruma bakıldığında, bankalar bu konuda herhangi bir esneklik yapmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Bu nedenle kişilerin baz alması gereken süre her zaman için 90 gündür.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Bankanın sizleri kara listeden çıkarması için öncelikle tüm borçların kapatılması şarttır. Bununla birlikte kara listeye giren kişinin kredi notu oldukça düşeceği için, kredi notunun da tekrardan yukarıya çıkarılması gerekir.

Kara listeden çıkabilmek ve kredi notunu tekrardan yükseltebilmek için öncelikle düşük limitli de olsa bir adet kredi kartı çıkarmak ve bu kredi kartının borçlarını düzenli olarak yapmak gerekecektir. Bunun haricinde yapılabilecek bir diğer yöntem ise, otomatik ödeme talimatı vermektir. Otomatik ödeme talimatları kredi notuna çok fazla etki etmese bile, kişiler ile bankalar arasında olan ilişkileri geliştirebilir. Otomatik ödeme talimatı veren kişiler bankalar tarafından her zaman olumlu anlamda aktif kişiler olarak değerlendirilir.

Kara Listedeyim Kredi Çekmek İstiyorum

Günümüzde en önemli bankacılık işlemlerinden birisi olan kredi çekme işlemi, ” kredi notu ” adı verilen bir sisteme göre gerçekleşiyor. Borçların düzenli bir şekilde ödeniyor olması kredi notunu doğrudan olumlu olarak etkiliyor. Borçların düzenli olarak ödenmemesi, ödense dahi eksik ödenmesi gibi durumlar kredi notunun düşmesine sebep olabilir.

Kredi çekmeden önce yapılacak olan kredi başvurusu süreci aceleye getirildiğinde, kredi başvurusu onaylanan kredinin kullanılmaması durumunda, kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu düşürülür. Kredi notunun düşmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Kolay bir şekilde düşmekte olan kredi notu, kolay bir şekilde yükseltilemiyor. Kredi notu düşürülen kişinin, kredi notunu yükseltmek için bankacılık işlemleri sıklıkla kullanması gerekmekte.

Önerilen İçerik  Ziraat Bankası Tarım Kredisi

Kara Listedeyim Neler Yapabilirim (Kredi Notu Yükseltme)

Kredi notu yükselmek için atılması gereken en önemli adım; bankacılık işlemlerinin sıklıkla kullanmaktır. Bu bankacılık işlemlerini yapabilmek için; herhangi bir bankanın hesap kartı veya kredi kartına ihtiyaç duyulur. Kredi notunu yükseltmek için mevcut banka kartı kullanılmalı. Eğer mevcut bir kart yoksa bir bankadan bir hesap kartı edinilmeli.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Banka Kartın Kullanın

Kredi notu yükseltmek için mevcut kredi kartı veya banka kartı aktif şekilde kullanılmalı. Yani kartta yoğun bir para trafiği uygulanmalı. Elde bir miktar nakit para bulunsa dahi alışverişlerde kart kullanılmalı ve kartta yer alan bu harcamalar nakit para ile ödenmeli. Böylece kartta yer alan borcun ödenmesi, banka gözünde kart sahibine puan kazandırır.

Ödenen bu borçlar eksiksiz bir şekilde ödenmelidir. Kredi kartının dönem ekstresinde yer alan ekstre borç miktarı mutlaka ödenmeli. Kredi kartının ekstresinde yer alan asgari tutarı ödemek kredi notunu yükseltmek için yeterli değil.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Banka Kartı Edinin

Kredi notunu yükselmek için bankacılık işlemlerinin yoğun bir şekilde kullanılması gerekir. Eğer bir banka kartı yok ise, kredi başvurusunda bulunmak için belirlenen bankada bir vadesiz hesap açılmalı. Açılan bu vadesiz hesaba düzenli olarak bir miktar para yatırılmalı. Alışveriş işlemlerinin bu hesap kartı ile yapılmalı ve kartta azalan paranın yerine yeniden para yatırılmalı. Bu işlemler banka kartının aktif olarak kullanılmasına sebep olacak ve kredi notunu olumlu şekilde etkileyecektir. Ayrıca, açılan hesap kartında yatırılabildiği kadar para yatırılmalı ve orada birikmiş bir miktar para bulundurulmalı. Hesapta birikmiş olan para, kredi çekmeye yardımcı olabilir.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı

Ülkemizin ekonomik şartları göz önüne alındığında insanların aylık kazançları pahalı hayat şartları nedeni ile aylık ihtiyaçlarını karşılamamakta bu da insanları farklı alternatif ve maddi kaynak ihtiyacına itmektedir. Ülkemizde hemen hemen herkes bu maddi kaynak ihtiyacını bankalar tarafından karşılamakta ve bankalara borçlu hale gelmektedir. Bankalardan kredi veya kredi kartı alarak bu şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan insan bunların aylık ödemelerine yetememekte ve bu da bankalarla insanları karşı karşıya getirmektedir.

Bankaların insanlara sunduğu belli faizler karşılığında bu maddi kaynak geri ödemede sorunlar çıkarıyor insanları daha da müşkül durumlara sokuyor. Hatta insanlar çekmiş ve almış oldukları kredileri kapatmak için başka bankalardan kredi çeker hale gelmekte. Durum böyle olunca ülkemizde bankalarla arasında hukuki süreç başlatılan milyonlarca insan bulunmaktadır. İnsanların birazda zorunluluktan başvurduğu bu yol en başta insanları rahatlatsa da uzun dönemde sıkıntıya yol açmakta daha da büyük zorlukları beraberinde getirmektedir.

Kırmızı Kalem Yeme Süreci

Bankalardan kredi veya kredi kartı alan kişi bunların aylık ödemelerini zamanında ve düzenli şekilde yapmaz ise bankalardan ihtar mektubu şeklinde uyarı alırlar. Bu uyarıdan sonra ödemeler düzenli şekilde veya hiç ödenmez ise bankalar sizler hakkında yasal işlem başlatılacağına dair bir ihtar daha gönderir. Yine bu ihtardan sonra aynı durum devam eder ise bankalar tarafından hakkınızda yasal işlem başlatılır ve avukatlık olursunuz.

Avukatlık olma düzeyine gelen kişiler bankalar tarafından tamamen güvensiz müşteri olarak addedilir ve kırmızı kalem yersiniz. Bunun anlamı var olan borcunuzu ödeseniz dahi uzunca bir süre bütün bankalar tarafından kredi verilmeyecek güvensiz müşteri konumuna düşmenizdir. Kırmızı kalem yiyen insanlara hiç bir banka tarafından kolay kolay kredi ve kredi kartı verilmemekte hatta imkansız denecek duruma gelmektedir. Çünkü bankalar ödemeleri düzensiz veya hiç olan insanlara kredi vermek gibi bir riskin altına asla girmezler.

Banka Kredisi Ödenmezse Haciz Gelir Mi

Banka kredisi belli faiz oranları ile ihtiyacı olan tüketicilere para verme işlemdir. Bankalar herkese kredi vermez. Bankalardan kredi alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Bankalara güvence olarak bir şeyler verilmelidir. Bazı bankalar kefil isteyebilir ancak her banka kefil istemez. Çünkü bazı bankalar aldıkları parayı geri ödemedikleri durumlarda parayı geri alabilmek için bazı eşyalarını ipotek ederler. Parası ödenmeyen banka ipotek edilen eşyaya el koyar ve artık o eşya bankanın olmuş olur.

Kredi Verme Koşulları

Bankalar bazen maaş belgesine göre kredi verir. Verilen kredi tutarının maksimum ve minimum tutarı maaşa göre hesaplanır. Maaşı 999₺ ile 1.999 ₺ arasında olan kişiler ile bundan daha yüksek 3.999 ₺ gibi tutarlar olan kişilerin kredi tutarları daha yüksektir. Kredi notu düşük olan kullanıcıların da alacakları para miktarı düşüktür. Kredi notu siz daha önce bankadan para çektiğinizde ödeme günlerinde gecikme olmuş mu yada ne gibi durumlar olmuş bunlara bakılarak kredi notu belirlenir.

Kredi Ödenmediğin de Ne Yapılır?

Kredi notu düşük olduğu durumlarda bankalar haciz yapmamak için kullanıcılara kredi vermezler. Çünkü haciz işlemi banka için kötü bir durumdur. Parayı alamadığından haciz işlemi yapılır. Haciz işlemleri kredi çeken kişi üzerine ne varsa alınması işlemidir. Bankadan çektiği tutar karşılığı olarak ona ait olanlar satılır ve banka borcu kapatılır. Ancak haciz her durumda olur. Üzerinize bir eşya yoksa ki varsa bile hukuki cezalar verilir. Bankaya borcunuz olduğunda ödemez iseniz haciz işlemi gerçekleştirilir. Haciz işleminin gerçekleşmemesi için bankadan alınan kredilerin zamanında ödenmesi gerekir. Bu sayede banka haciz işlemine başvurmaz. Krediyi çeken kişi bankadan haciz gelmemesi için kredi günlerine dikkat ederek haciz olmaktan kurtulmuş olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git