Nasıl ve ne kadar kredi çekebilirim

Nasıl ve ne kadar kredi çekebilirim
20 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

2000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Ev, araba almak ya da herhangi bir şahsi ihtiyacı karşılamak için nakit ihtiyacı olan insanlar kredi çekmek amacıyla bankalara başvurur. Kredi kullanım oranı ülkemizde gittikçe artmaktadır. Bankaların sağlamış olduğu krediler sayesinde kısa sürede ihtiyaçlar giderilmektedir.

Türkiye’de aktif olarak çalışan bankaların birçoğu ortak kurallar ile kredi vermektedir. Bazı bankalar ise kampanya yaparak müşteri ağını geliştirmek için kuralları esnetebilir. Ülkemizde faaliyette olan bankaların arasındaki bu rekabet faiz oranı, kredi miktarı ve taksit sayısı gibi konuları etkilemektedir.

Türkiye’de bireysel kredi çeken insanların büyük bir bölümü aylık ortalama gelire sahip vatandaşlardan oluşuyor. Her ne kadar bankalar arasındaki rekabet bazı ortak kuralları esnetse de kredi konusunda 2 şart asla değişmemektedir. Bunlardan ilki kredi notudur. İkincisi ise kredi taksitlerinin ödenebileceği düzenli bir gelirin olmasıdır. Aylık geliri hesaplayarak ne kadar kredi çekebileceğini öğrenmenin bazı kısa yolları bulunuyor.

Bankalar İlk Olarak Kredi Notuna Bakarlar

Kredi çekmek için başvurulan bir bankada karşılaşılacak ilk şart kredi notudur. Bilindiği gibi kredi notu tüm bankalar ile müşterinin arasındaki ilişkileri değerlendiren bir sistemdir. Yani bankalarla önceden kredi ve kredi kartı konusunda teması bulunan kişinin herhangi bir sorun yaşamamış olması gerekmektedir. Ek olarak bankalarla hiç diyaloğu bulunmayan bir kişi de kredi notu oluşmadığından direk reddedilecektir.

Bankalar Kredi Taksitlerinin Ödeneceği Bir Gelir İsterler

Kredi notu şartını sağlayan bir müşterinin ikinci şart olarak maaş durumu önemlidir. Ortalama aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi aylık taksiti maaşının yarısını geçmeyen bir oranda kredi çekebilir. Aylık 1.000 TL’ye kadar taksit ödeyebilir. Çekilebilecek rakam kredinin türüne ve vade süresine göre değişim gösterir.

3000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Son yıllarda konut, araç ve ihtiyaç gibi kredileri çekmek için bankalara başvuran kişi sayısında oldukça bir artış vardır. Bu artışın sebebi nakit para ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Kişiler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuruda bulunur. Bankalar ise ihtiyaç alanına göre belirledikleri kredi türleri ile müşterilerine nakit para imkânı sağlamaktadır. Vade imkânları, faiz oranları ve yapılan kampanyalara göre kredi çekmek isteyen kişi bir banka tercihi yaparak başvuruda bulunmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Bankaların Şartları Var

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin belli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Mesela ilk başta kredi notunun yüksek olması istenilen ilk şarttır. Kredi notu bankalarla müşterilerinin arasındaki ilişkileri beyan eden bir puanlama sistemidir. Bir bankadan kredi çekmek için bankalarla geçmişte bir sorun yaşanmamış olması gerekmektedir. Bankalarla hiç ilişki kurulmaması da sorundur.

Bu şartı sağlayan müşteriler için ikinci şart ise maaş konusudur. Türkiye’de her orandan maaş alan bir kitle bulunmaktadır. Bu da bankadan çekilebilecek kredi miktarına etki eden önemli bir faktördür. Bankalar sorun yaşamayacakları müşterilere kredi vermek isterler. Yani kredi taksitlerini ödeyebilecek müşteri bankalar tarafından tercih edilir.

Önerilen İçerik  Ziraat Bankası Tarım Kredisi

3000 TL Maaş İle Çekilecek Kredi Miktarı

Talep edilen kredi türü bu konuda çok önemlidir. İhtiyaç kredisinin belli bir üst limiti vardır. Konut ve araç kredileri içinde aynı durum geçerlidir. Kredi çekecek kişinin istediği taksit sayısı da bu konuda önemli bir unsurdur. 3.000 TL maaş alan bir müşteri aylık en fazla 1.500 TL taksit ödeyebileceği bir kredi çekebilir. Yani hangi kredi türünün kaç ay çekileceği kredi miktarını belirlemektedir. Bu konuda tüm bankaların internet sitelerinde kredi için hesaplama araçları bulunmaktadır.

3500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Kredi çekilmek istenildiğinde farklı kriterler söz konusudur. Gelir durumu, çalışma süresi, KKB puanı yani bankalarla ilgili ödemelerin düzenli olup olmadığı gibi müşteriye ait veriler incelenir. Gelir düzeyi kredi limitinin yani ne kadar kredi çekilebilir belirlenmesinde çok önemlidir.

Gelir Düzeyinin Kredi Limitinde Etkisi Nedir?

Gelir düzeyi kredi limitinde çok önemlidir. Kredi limiti hesaplanırken, bankalara olan borç ya da herhangi bir kredinin olup olmadığına bakılır. Eğer herhangi bir kredi yoksa limitin yüksek çıkma ihtimali daha yüksektir. Çalışma için karşılığı alınan maaş yanında ekstra gelir kaynağı ( kira geliri, eş maaşı…) varsa, kredi limitinin yükselmesine etki edecektir.

Kredi Limiti Nasıl Hesaplanır?

Maaş ve ek gelirler varsa, toplanarak müşterinin toplam geliri belirlenir. Toplam gelir hesaplandıktan sonra ikiye bölünür. İkiye bölünmesindeki amaç, yarısı müşterinin ihtiyaçları, yarısı kredi için yapılabilecek aylık taksit tutarı olarak kabul edilir. Önceden kullanılmış krediler varsa kredi için bulunan limitten çıkarılarak, çekilebilecek kredinin aylık taksit belirlenir.

Aylık taksit tutarı belirlendikten sonra banka faiz oranı, vade süresi ve kullanılan kredi türüne göre kredi limiti hesaplanıyor. bulunan miktar çekilebilecek kredinin anaparası olarak kabul edilir. Çekilecek kredi dışında bir kredi ödemesi var ise, onun kapatılması durumunda ne kadar limitli kredi çekilebileceği farklı olarak hesaplanıyor.

Konuyu bir örnekle anlatmak gerekirse; 3.500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilebilir? sorusunun cevaplanması yeterli olacaktır.

Çekilmek istenilen kredi türü; bireysel ihtiyaç kredisi

3.500/2 = 1.750,00 TL ödenebilecek maksimum aylık taksit tutarı (mevcut bir kredisi yok ise )

Maksimum çekilebilecek kredi tutarı: 59.570,00 TL’dir. Eş çalışıyorsa ve 3.500 TL maaş alıyorsa alınabilecek kredi tutarı: 119.148,00 TL olarak hesaplanır.

Kişinin ödemekte olduğu bir kredisi daha var diye düşünüp, aylık taksit tutarı 750 TL olarak düşünülürse bu sefer çekilebilecek maksimum limit; 25.531,00 TL olarak hesaplanır.

Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

Bankadan kredi talep edildiğinde kredinin onaylanıp onaylanmaması tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Ama yine de genel olarak aranan bazı şartlar vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

Yaş Durumu: Kredi kullanmak için öncelikle 18 yaş ve T.C. vatandaşı olmak gerekir. Eğer yaşınız 65 ve üzeri ise kredi almak çok zor bir ihtimal hatta imkansız denebilir.

Kredi notu: Kredi kullanacak olan kişinin kredi notunun yüksek olması yanı 1500 ile 1900 arasında olması gerekir. İlk aranacak kriter budur. Eğer düşük bir kredi notunuz varsa bunu yükseltmek için bir takım girişimlerde bulunulması gerekir.

Sigortalı olma süresi: Bankalar kredi verecek oldukları müşterilerinden aynı iş yerinde 6 ay gibi bir süre sigortalı olarak çalışma koşulunu arar. Eğer son iş yerinizde 6 aydan az bir süredir çalışıyorsanız daha önce uzun süre çalışılmış olduğunuz işinizin yerin maaşınızı aldığınız banka şubesinde kredi talebinde bulunmak bir çözüm olabilir.

Önerilen İçerik  En Uygun Kredi Veren Bankalar

Aylık Gelir: Kredi alınacak rakamın aylık ödemeleri kredi alacak olan kişinin gelirinin %40ını geçmemiş olması gerekir. Ancak aile fertlerinin gelirleri ya da belgelenebilecek diğer sabit gelirler(kira vb.) ödeme şartlarını değiştirebilir.

Ödeme geçmişinin düzenli ve temiz olması: Daha önceden kullanılmış kredilerde herhangi bir aksaklık ödeme problemi, ya da gecikme problemleri olmaması ve kredi kartlarının en azından asgari ödemelerinin tam olarak ödenmiş olması önemlidir. Zaten böyle bir durumda kredi notunuzda düşük olacağından kredi kullandırılmaz.

İdari takipte olmamak: Kredi başvurusunda bulunan kişi eğer daha önce kredi kullanımlarında ödemeleri ile ilgili problemler yaşadı ise borcunu kapatmış olsa bile sicilinin temizlenmesi için 6 ay gibi bir sürenin geçmiş olması gerekir.

Bankalar ile geçmişte çalışmış olmak: Bankalar kredi kullandıracakları müşterileri ile onları tanıma adına daha önceden çalışılmış olmasını ister. Kredi kullanmak için bu aranan bir şart olmasa dahi aranan bir özellik diyebiliriz.

Cepten Sms İle Kredi Başvurusu Yapma

Kredi Çekmek

Günümüz ihtiyaçlarından biri olan krediler bankalar tarafından verilmektedir. Bankların müşteri odaklı düşünmeleri ve bu kapsamda faaliyete geçmeleri ile birlikte bireyler kredi çekmek konusunda oldukça rahat ve güvenilir hal almaktadır. Aniden ihtiyaç duyulan nakit veya alınması düşünülen konut kredisi için bankaların birçok faiz ve vade seçeneği bulunmaktadır.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvuruları krediye ihtiyaç duyan bireyler tarafından bankalara yapılmaktadır. Bankalar bünyelerinde barındırdıkları telefon hizmeti, internet bankacılığı veya kısa mesaj ile kredi başvurularında bulunma imkanı tanımaktadır. Krediye ihtiyacının aniden gelişmesi ve acele alınmak istenen kredi için şubeye gitmek yerine kısa mesaj veya internet bankacılığı yöntemi kullanılmaktadır. Bankalar tarafından destek görülen ve müşterilerin uğraşmamaları için kurulu olan bu sistem birçok birey tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemin kullanmak için ise kredi alabilecek durumda olmak oldukça önemli olmaktadır. Kredi notunun yüksek oluşu ve düzenli bir gelir düzeyine sahip olmak ile birlikte kredi imkanı sunulmaktadır.

Cepten Sms İle Kredi Başvurusu Yapma

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insanların ihtiyaçlarını karşılama istekleri hızlanmaktadır. Bu hızlı yaşama biçimi ile birlikte kredi çekmek isteyen bireylere odaklı yapılan çalışmalardan biri ise anında kredi hizmeti sunmaktır. Anında kredi imkanı sunan bankaların yöntemlerinden olan kıs mesaj ile kredi şu bankalar tarafından yapılmaktadır.

Ziraat Bankası: Kredi yazarak T. C kimlik, kredi miktarı, vade seçeneği ile alınan maaş miktarı yazılarak 4747’ye kısa mesaj olarak gönderilmelidir. Yapı Kredi: Kredi türü, T. C no, aylık net geliri belirterek 4141’e kısa mesaj olarak bildirilmelidir. Akbank: Akbank bünyesinde taşıt veya konut kredisi kısa mesaj yolu ile başvuru yapılamamaktadır. İhtiyaç kredisi kapsamında ise en fazla 20. 000 TL değerinde başvuru kısa mesaj ile yapılmaktadır. Kredi, T. C no yazarak 4425’e gönderilmektedir. Denizbank, Şekerbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Garanti Bankası da kısa mesaj ile kredi başvurusu almaktadır.

İnternetten Kredi Başvurusu

Teknolojinin hızla gelişmesi ile günümüzde bir çok alanda işlemler internet aracılığı ile zamandan ve mekandan bağımsız olarak online bir şekilde yapılabilir bir hal aldı. Teknoloji ve internetten faydalanan alanlardan biriside bankacılık sektörüdür. Artık bankaların da kendilerine ait internet siteleri oluşturmaları üzerine internet bankacılığı adında yeni bir kavram meydana geldi. İnternet bankacılığı sayesinde artık birçok bankacılık işlemi internet aracılığı ile yapılabilir bir hal aldı. Online olarak yapılabilen bankacılık işlemlerinden birisi de internetten kredi başvuru işlemi. Söz konusu bankanın internet sitesi üzerinden ya da, sms ile kredi başvurusunda bulunmak artık mümkün.

Önerilen İçerik  Hızlı Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi Başvurusu Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut. Kredi çekmek isteyen kişi ilk olarak, uygun olan bir banka bulana dek detaylı bir araştırma yapılmalı. Yani kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi çekeceği bankayı iyi seçmeli. Kredi çekmek istenilen banka önceden belirlenip; sigorta ve diğer masrafları iyi bir şekilde hesaplamalı.

Detaylı bir araştırma yapılmadan herhangi bir bankadan kredi çekilir ise, çekilen o kredi kullanılmalıdır. Aksi halde, kredi çeken kişinin kredi notu düşürülür. Bu nedenle, önce kredi başvurusunda bulunup sonra düşünülmemeli, kredi başvurusundan önce detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Online Kredi Başvurusu

Kredi başvurusunda bulunulacak banka tercih edildikten sonra söz konusu bankanın internet sitesi üzerinden kredi başvuru formu doldurulur. Bu formda genel olarak; TC kimlik numarası, doğum tarihi, telefon numarası, ad soy ad gibi bilgiler isteniyor. Başvuru yapıldıktan sonra, banka, kredi başvurusunda bulunan kişi hakkında detaylı bir araştırma yapar.

Bankalar, kredi verecekleri kişilerin sicilinin temiz olmasına, kredi notunun normal seviyelerde olmasına, düzenli bir şekilde maaşlı çalışıyor olmasına, emekli olmasına dikkat eder. Eğer kredi başvurusunda bulunan kişi bu şartları sağlamıyor ise banka; kefil yada ipotek isteyebilir. Kredi başvurusunda bulunan kişi, söz konusu bankanın şartlarını sağlıyor ise, söz konusu bankanın en yakın şubesine davet edilir ve kredi işlemleri gerçekleştirilir.

Çekilen Krediden Vazgeçmek

Kredi kullanan kişiler, zaman zaman nakit bir paraya ihtiyaç duyduklarında banka kredilerinden faydalanmayı pratik bir çözüm olarak görebilmektedir. Banka şubelerine kredi başvurularının en önemli sebeplerinden biride alınan nakit ücretin bankaya taksitler halinde ödenmesidir. Ancak kredi kullanan bu kişiler kullandığı krediyi almadan işlerini halledebilmektedir. Bu durumda ise kullanılan kredilerin faizli borcunu ödemek ve krediyi yerine geri iade edebilmesi mümkün ve mantıklı yol olarak görülmektedir. Bankadan çekilen krediyi tekrar bankaya geri olarak iade edebilirler mi?

Banka yasalarında değişmeleri nedeni ile birçok kimse kredilerin iade edilip edilmeyeceği bahsinde bir fikir sahibi değildir. Kredi çeken kişiler yeni düzenlemeler ile beraber artık talep ettikleri krediyi geri iade edebilme şansına sahiptirler. Ancak bu imkândan faydalanabilmek için 14 gün süreyi geçirmemek gerekir.

Çekilen Kredide Ceza Ödenir mi?

 

Tüketici çekilen kredilerin geri iade edilmesi konusunda bilgi sahibi olsa bile işlem sonunda herhangi bir ceza ödeneği ile karşılaşıp karşılaşmayacağı hakkında ise bir bilgi sahibi değil. Tüketici kredilerinden faydalandıklarında 14 gün içinde aldıkları krediyi bankaya getirip yeniden iade edebilecektir. Ama bu işlemin olması için 14 günlük bir sürenin aşılmış olmaması önemli bir detaydır. Kredi kullanan kişiler 14 günlük bu süreyi geçirmeden kullandıkları krediyi geri iade ederler ise kendilerine bir ceza işlemi ile karşılaşmamaları mümkündür.

Çekilen krediye tanınan 14 günlük zamanı geçirdikten sonra çekilen krediyi iade etmek gerekirse bir miktar ceza ödeyebilmektedir. Bu sebeple kredi çektikten sonra geçen zaman üzerinden faiz uygulaması gerçekleşmektedir. Kredi çekenler bu krediyi iade etme süresini geçirir ise krediyi aldıkları zaman kadar faizi ile ödemeleri ile karşılaşmaktadırlar. Bu sebeple 14 gün sonrasında ne kadar kısa süre ise o kadar düşük faiz ödemesinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git